Coreea de Sud: 1. Woon Jae Lee - 2. Young Chul Kim, 4. Jin Cheul Choi, 6. Jin Kyu Kim (9. Jung Hwan Ahn '46), 12.

Young Pyo Lee - 22. Chong Gug Song, 13. Eul Yong Lee (5. Nam Il Kim '68) , 17. Ho Lee - 7. Ji Sung Park, 19. Jae Jin Cho (18. Sang Sik Kim

'83), 14. Chun Soo Lee. Antrenor: Dick Advocaat.
Togo: 16. Agassa - 5. Tchangai, 3. Abalo, 2. Nibombe, 19. Assemoassa (13. Forson '62) -

18. Senaya (23. Toure '57), 7. Salifou (6. Aziawonou '87), 15. Romao, 10. Toure Mamam - 4. Adebayor, 17. Kader. Antrenor: Otto

Pfister.
Cartonase galbene: Young Chul Kim '41, Chun Soo Lee '51 / Abalo '23, '53, Romao '24, Tchangai 90A2
Cartonas rosu: Abalo

'53

Reprezentativa Coreei de Sud a invins, cu scorul de 2-1 (0-1), selectionata statutului Togo, in primul meci al grupei G de la

Cupa Mondiala din Germania, disputat, marti, la Frankfurt.
Golurile au fost marcate de Kader '31 pentru Togo, respectiv Chun Soo Lee

'54 si Jung Hwan Ahn '72 pentru Coreea de Sud.
Coreea de Sud - Togo era privit ca meciul in care urma sa evolueze "Cenusareasa" Cupei

Mondiale. Toate previziunile indicau un galop de sanatate al echipei ce a incheiat Mondialul precedent pe locul patru.
Insa calculele

hirtiei au fost date peste cap in prima repriza de Togo, una dintre cele mai mediatizate echipe in aceste zile din cauza scandalurilor ce au

macinat-o.
Meciul a inceput cu greseli de ambele parti si cu o usoara dominare a asiaticilor, dar togolezii s-au dovedit a fi o nuca tare

si au probat ca eliminarea Senegalului in preliminariile africane nu a fost intimplatoare.
Lipsiti de presiune si cu germanul Otto Pfister

revenit pe banca tehnica la insistentele jucatorilor, africanii au deschis scorul in mod surprinzator, prin Mohamed Kader, in minutul 31.

Atacantul a fost lansat in adincime de capitanul Jean-Paul Abalo si l-a invins pe portarul Woon Jae Lee cu un sut la coltul lung.
La

pauza, tehnicianul sud-coreenilor, olandezul Dick Advocaat, a scos un fundas central si l-a introdus pe atacantul Jung Hwan Ahn, schimbind

fata jocului. La inceputul reprizei secunde, vedeta asiaticilor, Ji Sung Park, a scapat singur spre poarta togolezilor si a fost faultat de

Abalo, care a primit al doilea cartonas galben si apoi pe cel rosu. "Blondul" Chun Soo Lee a transformat lovitura libera dictata de arbitrul

englez Graham Poll, reusind sa egaleze la unu, in minutul 54.
Cu un om in plus, sud-coreeni s-au aruncat in atac si dupa citeva ratari de

ambele parti, Jung Hwan Ahn a prins un sut de exceptie, in minutul 72, reusind sa duca scorul la 2-1 si pe proprii suporteri in pragul

delirului.
Asa s-a scris prima victorie a unei tari asiatice la aceasta editie a Cupei Mondiale. Dupa acest meci, debutantii togolezi la

un turneu final de Cupa Mondiala au sanse minime de calificare, in timp ce sud-coreeni pot visa la o calificare in optimile de finala ale