Continuă pasa neagră a handbalului brăilean

Continuă pasa neagră în care se află handbalul feminin brăilean.
HC Dunărea a pierdut ambele examene oficiale de săptămâna trecută. După ce au fost învinse într-un mod ruşinos la Constanţa, brăilencele au încercat să scoată un rezultat bun în partida disputată duminică în compania HCM-ului din Roman, însă elevele Alexandrinei Soare au fost depăşite de miza partidei. Una în care, dacă ar fi câştigat, HC Dunărea se putea considera calificată la turneul play off. Practic, brăilencele au început să joace în minutul 9 însă, din păcate, din minutul 45 au terminat benzina şi au cedat la două goluri în faţa unei formaţii pe care, în sezonul precedent, au umilit-o în Sala Polivalentă.
Cu toate că a fost o partidă cu un înalt grad de dificultate, federaţia de specialitate a trimis la Brăila doi arbitri, Radu Iliescu şi Doru Manafu care arbitrează după reguli proprii. Altfel nu se explică de ce, în aceeaşi fază, unul a luat o decizie iar celălalt a văzut altfel lucrurile. Şi nu a fost o singură dată în care părerile celor doi arbitri au fost contrarii. Iar acest lucru a fost sancţionat de fiecară dată de către publicul spectator. HC Dunărea a avut şi o galerie care a încurajat-o pe tot parcursul întâlnirii, însă în final handbalistele au fost admonestate de spectatori, chiar huiduite de către unii ceva mai pătimaşi. Iar ţinta atacurilor a fost, cine alta, decât Alina Horjea, cea care a greşit impardonabil pe finalul jocului.
Brăilencele au intrat greu în meci, abia în minutul 9, când Romanul avea deja patru goluri avans. Czeczi a transformat o aruncare de la 7 metri şi gazdele au început cursa de urmărire a adversarelor pentru a întoarce rezultatul în favoarea lor. Iar la capătul primului sfert de oră HC Dunărea a reuşit să egaleze prin Gabriela Perianu, ba mai mult, Moldovan şi Brot au făcut ca tabela să indice un avantaj de două goluri, 7-5, în favoarea gazdelor. Perianu a marcat pentru 8-5 şi lucrurile păreau că merg în direcţia dorită de fanii brăileni, prezenţi în număr destul de mare în Sala Polivalentă. Iar de data aceasta la meci au fost prezenţi atât primarul Aurel Simionescu cât şi preşedintele interimar al Consiliului Judeţean, Viorel Mortu. Cu toate că HCM Roman nu a renunţat la luptă şi s-a apropiat în două rânduri la doar o lungime, formaţia gazdă a plecat la cabine cu un avantaj de două goluri.
La reluare, Perianu a mărit la trei goluri diferenţa între HC Dunărea şi HCM Roman iar brăilencele au condus la trei goluri până în minutul 36. Horjea a fost eliminată pentru două minute iar Druţu le-a adus pe romaşcance la doar un gol în spatele gazdelor. Din minutul 41 la HCM Roman a început revirimentul. Plocoşer a parat o aruncare de la 7 metri executată de Czeczi apoi a urmat eliminarea Adei Moldovan, însă Dobre a avut o intervenţie salutară la aruncarea lui Iuganui şi HC Dunărea încă avea un avans de două goluri, 18-16, în minutul 45. Din acest moment brăilencele au terminat benzina iar HCM Roman a reuşit mai întâi să egaleze, iar după ce Horjea a ratat o aruncare de la 7 metri, să se desprindă la 22-20, după golurile marcate de Druţu şi Toskovic. Moldovan a readus speranţele într-un meci egal însă Boldyreva a greşit ca în curtea şcolii, iar Iuganu a stabilit scorul final, 24-22, pentru HCM Roman, după o aruncare de la 7 metri.

Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 8 goluri, Czeczi 5, Perianu 4, Moldovan 3, Brot 2, iar pentru HCM Roman, Iuganu 8, Toskovic 7, Druţu 6, Băbeanu 2, Agrigoroaie 1.