Conpet Cireşu a câştigat cu 2-0 partida cu Progresul Cernica

La ultimul meci din 2013, Conpet a reuşit să se impună pe Municipal în faţa unei formaţii, Progresul Cernica, aflată ca şi ea în lupta pentru evitarea retrogradării. Învinsă în tur cu 2-0, echipa pregătită de Vasile Darie şi Ionel Ivan a câştigat cu acelaşi scor partida retur şi va avea o iarnă liniştită.
Conpet a început foarte bine partida, a marcat chiar în primul minut de joc, prin Crăciun, însă reuşita mijlocaşului gazdelor a fost anulată pe motiv de ofsaid. Alin Radu (min. 2) şi Bogoş (min. 4) din lovitură liberă i-au dat apoi emoţii portarului Tăchescu, însă tabela a rămas nemodificată. Replica oaspeţilor a venit relativ repede, în minutul 7, însă la şutul lui Croitoru portarul gazdelor, Tudor, a fost salvat de bară.
Conpet a continuat să alerge după gol şi l-a reuşit în minutul 25 când Stelian Nicoliţă a fost faultat în careu, iar Bogoş a transformat penalty-ul acordat de centralul Bogdan Hancearuc. Nu s-a mai întâmplat nimic important şi puţinii spectatori sperau ca pauza să aducă un reviriment în evoluţia favoriţilor lor.
Numai că în primele 20 de minute ale părţii secunde oaspeţii au fost cei care au făcut legea în teren şi numai intervenţiile miraculoase ale portarului Tudor au făcut ca Progresul Cenica să nu egaleze. Croitoru l-a pus la încercare prima dată pe Tudor în minutul 63, însă portarul gazdelor a scos mingea de sub transversală, iar şapte minute mai târziu Răzvan Zamfir a şutat de la 30 de metri, dar Tudor a scos mingea de la vinclu.
Modificările făcute de Vasile Darie au avut darul de a-i trezi la realitate pe jucătorii Conpetului, astfel că din minutul 70 gazdele au preluat iniţiativa, iar două minute mai târziu au înscris din nou, prin Bogoş, după o pasă a lui Marcel Gheorghe.
Progresul a avut şansa să reducă din diferenţă în minutul 75 numai că Tudor a avut din nou o intervenţie foarte bună la şutul lui Ilinca. Putea fi şi 3-1, iar pentru evoluţa sa Marcel Gheorghe ar fi meritat să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, dar mingea şutată de el a fost parată de Tăchescu. Oaspeţii au terminat meciul cu doi jucători mai puţin, Pavelescu (min. 87) şi Tudose (min. 89) fiind eliminaţi.
Conpet a câştigat ultimul meci din 2013 şi îşi păstrează intacte şansele de a rămâne în Liga a III-a.
Conpet: Tudor - Dumitraşcu (min. 88: Cireaşă), Ilie, Stănciulescu, Costache (min. 71: Grozea) - Crăciun, Balaban, Bogoş, Niţă (min. 84: V. Gheorghe) - St. Nicoliţă, Radu (min. 66: M. Gheorghe).