CFR Cluj a remizat cu Chelsea

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul sustinut, miercuri, pe teren propriu, in compania formatiei engleze Chelsea Londra, contind pentru etapa a doua a grupei A a Ligii Campionilor, transmite trimisul MEDIAFAX.
In minutul 79, dupa o actiune prelungita de atac a clujenilor, mingea a ajuns in centru la Eugen Trica, iar acesta suteaza de la 22 de metri, dar mingea loveste bara din dreapta portii aparate de Petr Cech si iese in afara terenului.
CFR: 44. Stancioiu - 2. Tony, 20. Cadu, 27. De Sousa, 33. Pereira - 31. Dani, 6. Muresan, 7. Dubarbier, 10. Trica (29. Didi '89), 19. Culio - 17. Kone. Anternor: Maurizio Trombetta.
Chelsea: 1. Cech - 17. Bosingwa, 33. Alex, 26. Terry, 18. Bridge - 12. Obi Mikel, 13. Ballack - 21. S. Kalou (39. Anelka '46), 8. Lampard, 15. Malouda (9. Di Santo '74) - 11. Drogba (35. Belletti '58). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.
Cartonase galbene: Pereira '71, Dani '90 / Alex '40, Anelka '78
Partida CFR Cluj - Chelsea Londra a fost arbitrata de o brigada din Germania, avindu-l la centru pe Florian Meyer. Meyer a fost ajutat la cele doua linii Sonke Glindemann si Detlef Scheppe. Rezerva a fost Peter Gagelmann.
Delegatul UEFA a fost desemnat islandezul Gudmundur Petursson, in timp ce observator de arbitri a fost austriacul Johann Hantschk.
Tabela electronica inaugurata cu ocazia acestui meci si care a costat un milion de euro a avut unele probleme tehnice.
Inainte de inceputul meciului, suporterii echipei CFR au afisat un banner imens, care acoperea aproape un sfert din peluza pe care era desenat jucatorul argentinian Culio, avind dinti de vampiri, manta si rupind Big Ben-ul. Pe banner scria "Draculio".
Germanul Michael Ballack a fost huiduit la fiecare atingere de balon, dupa ce a comis un fault in primele 15 minute la Pereira, iar Pereira i-a intins mina, insa germanul a refuzat si i-a reprosat arbitrului Meyer ca a acordat fault pentru CFR.
La meci au asistat 20.620 de sersoane, un record pentru CFR, intre care si circa 600 de fani ai formatiei Chelsea.
In minutul 58, Didier Drogba s-a accidentat si a parasit terenul pe targa, fiind inlocuit cu Juliano Belletti.