CFR Cluj a câştigat trofeul pentru a doua oară consecutiv

1-0, min. 6: Ciprian Deac a reluat cu capul foarte bine o lovitură de la colţul terenului executată de Culio, profitând şi de o ieşire neinspirată a portarului Costel Pantilimon.

2-0, min. 28: Sixto Peralta a transformat cu siguranţă o lovitură de la 11 metri.

3-0, min. 54: Sixto Peralta a executat o lovitură liberă de lângă careul timişorenilor, i-a trimis balonul lui Culio, care a marcat cu un şut imparabil de la circa 10 metri.

În minutul 27, Iasmin Latovlevic a fost neatent la o minge în propriul careu, Toni a fost pe fază şi a încercat recuperarea, iar fundaşul timişorean a faultat, determinându-l pe centralul Cristain Balaj să acorde o lovitură de la 11 metri, în urma unei semnalizări a asistentului Aurel Oniţa.

Jocul a fost oprit pentru câteva momente

FC Timişoara a cerut o lovitură de la 11 metri în minutul 36 după o cădere în careu a lui Gigel Bucur în urma unui duel cu Gabi Mureşan, dar centralul Cristian Balaj a lăsat jocul să continue.

Foarte nemulţumiţi de această decizie, fanii timişoreni s-au luat la bătaie cu forţele de ordine şi au început să arunce cu torţe şi fumigene în teren, rupând şi mai multe scaune. Jocul a fost oprit pentru câteva momente, dar apoi s-a reluat fără probleme. Interesant este faptul că în zona galeriei bănăţene nu se afla niciun gard de protecţie, iar între spectatori şi teren stătea doar un cordon de jandarmi. În timp ce susţinătorii timişoreni se duelau cu forţele de ordine, restul spectatorilor strigau "Ieşiţi afară, ieşiţi afară", numulţumiţi fiind de comportamentul bănăţenilor. La începutul reprizei secunde timişorenii au mai aprins câteva torţe şi le-au aruncat înspre teren, dar spre finalul partidei ei s-au calmat şi, mai mult, la scorul de 3-0 pentru clujeni, au început să cânte şi să îşi încurajeze echipa.

În pauza finalei, organizatorii au stins luminile şi au pus în scenă un foc de artificii impresionant, dar şi un joc de lasere şi lumini, pe care oameni din stadion l-au urmărit cu interes.

Uruguayanul Alvaro Pereira a intrat pe teren în minutul 58 al partidei în locul lui Sixto Peralta, iar acesta a fost pentru el ultimul joc în tricoul lui CFR Cluj. Fotbalistul a venit la ardeleni în urmă cu un an pentru două milioane de euro, iar la finalul acestui sezon va pleca în Portugalia, la FC Porto, clujenii urmând să încaseze 4,5 milioane de euro.

Dare Nibombe a primit un cot în arcada stângă de la Yssouf Kone în minutul 73, a ieşit în afara terenul pentru a primi îngrijiri medicale, dar nu a mai putut continua pentru că i se umflase ochiul şi nu mai vedea aşa cum trebuie. El a fost înlocuit, câteva minute mai târziu cu Srdjan Luchin.

Premierul a luat loc în loje, alături de preşedintele FRF, Mircea Sandu, şi antrenorul lui Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu

În tribune au fost prezenţi aproximativ 3.500 de suporteri ai echipei FC Timişoara, deşi aceştia aveau rezervate doar 3.000 de bilete, dar şi 1.000 de susţinători ai formaţiei lui Antonio Conceicao. Cei din urmă au afişat la începutul meciului un banner foarte mare pe care scria "Împreună vom învinge mereu", dar nu au uitat nici de timişoreni pe care i-au ironizat cu mesajul: "Noi o cupă şi un campionat, voi poveşti nesfârşite din Banat".

La meciul de la Târgu Jiu a asistat şi premierul României, Emil Boc, care a ajuns la stadion cu aproximativ o jumătate de oră înainte de startul partidei cu un elicopter. Emil Boc a luat loc în loje, alături de preşedintele FRF, Mircea Sandu, şi antrenorul lui Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu. De asemenea, la joc au fost prezenţi şi directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, plus alţi oficiali ai federaţiei, dar şi selecţionerul României, Răzvan Lucescu. Susţinători ai formaţiei din Cluj au fost şi Didi, care a venit din Brazilia pentru acest meci, căpitanul Cadu, noua achiziţie Emil Dică, dar şi patronul Arpad Paszkany. Pe de altă parte, finanţatorul timişorenilor, Marian Iancu, nu a asistat la acest meci, pentru că a fost nemulţumit de delegarea la acest meci a lui Cristi Balaj, arbitru despre care a spus că i-ar putea avantaja pe cei de la CFR Cluj.

Oraşul Târgu Jiu a găzduit pentru prima dată o finală de Cupa României, fiind al cincilea din România care organizează ultimul act al acestei competiţii. Pe primul loc în acest clasament se află Bucureşti, (cu 66 de finale), urmat de Timişoara (2) Braşov şi Piatra Neamţ (fiecare cu câte una).

CFR Cluj s-a aflat la a doua finală consecutivă de Cupa României, ardelenii ajungând în ultimul act al competiţiei şi în sezonul trecut. Atunci, CFR Cluj a jucat cu Unirea Urziceni, iar clujenii au câştigat cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Diego Ruiz şi Antonio Semedo. De cealaltă parte, FC Timişoara se află la a doua finală în doi ani, după ce în sezonul 2006-2007, bănăţenii ajungeau în ultimul act, dar pierdeau contra Rapidului, scor 0-2. De asemenea, aceasta a fost a doua finală consecutivă în care s-au întâlnit fouă formaţii din provincie, după cea din sezonul trecut.