CFR Cluj şi FC Vaslui au debutat onorabil în Liga Campionilor

Echipa CFR Cluj a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia cehă Slovan Liberec, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Unicul gol al partidei a fost înscris de Cadu, în minutul 53, din penalti.
În minutul 52, Kapetanos i-a luat faţa fundaşului Martin Toth, iar fundaşul formaţiei slovace l-a faultat pe atacantul grec. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Cadu. În minutul 29, Slovan Liberec a lovit bara prin Sural, care a şutat de la nouă metri lateral dreapta în stânga lui Felgueiras.
Arbitrii partidei au acordat nu mai puţin de 6 cartonaşe galbene, câte trei pentru fiecare formaţie, astfel: Deac '63, Rada '70, Camora '88, respectiv Breznanik '26, Toth '52 şi Hadasciok '61.
Partida a fost arbitrată de o brigadă din Turcia, avându-l la centru pe Bulent Yildirim, ajutat la cele două linii de Cem Satman şi Erdinci Sezertam, în timp ce Bariş Simsek a fost rezervă.
Partida retur va avea loc la 8 august, de la ora 20.00, la Liberec.

Echipele din teren

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - Deac, G. Mureşan (Sare '46), Vass (Edimar '78), Bastos (Valente '80) - Kapetanos, Sougou. Antrenor: Ioan Andone.
Slovan Liberec: Bicik - Kusnir (Liulka '46), Toth, Kelici, Fleisman - Vacha, Bosancici - Sural, Stajner (Morozenko '89), Breznanik - Hadasciok (Blazek '67). Antrenor: Jaroslav Silhavy.

Vaslui, la un pas de victorie

La rândul său, echipa FC Vaslui a terminat la egalitate, miercuri, în deplasare, scor 1-1 (0-0), cu formaţia turcă Fenerbahce Istanbul, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, în faţa a 45.000 de suporteri turci. Vasluiul a deschis scorul prin Antal, în minutul 75, find la un pas de victorie, turcii reuşind egalarea prin Bekir Irtegun, abia în minutul 90.
FC Vaslui a primit doar un galben, în timp ce turcii au avut patru: Egemen Korkmaz '22, Cristian '27, Alex '44, Bekir Irtegun '83 / Sburlea '83.
Partida a fost arbitrată de Antonio Mateu Lahoz (central), Pau Cebrian Devis, Jon Nunez Fernandez (asistenţi), Jose Luis Gonzalez Gonzalez (rezervă), toţi din Spania.

Fenerbahce Istanbul: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Egemen Korkmaz, Ali Kaldirim - Mehmet Topal (Sow '79), Cristian - Kuyt, Alex, Stoch (Caner Erkin '62) - Semih Senturk (Mehmet Topuz '46). Antrenor: Aykut Kocaman.
FC Vaslui: Coman - Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu - N'Doye, Caue - Antal (Buhăescu '88), Stanciu (Sburlea '60), Sânmărtean - M. Niculae (R. Costin '81). Antrenor: Marius Şumudică.
Partida retur se va disputa la 8 august, de la ora 21.00, la Piatra Neamţ.

Rezultatele complete din prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor

BATE Borisov (Belarus) - Debrecen (Ungaria) 1-1
Au marcat: Sidibe '90 plus 3 (autogol) / Sidibe '67
Hapoel Kiryat Shmona (Israel) - Neftci Baku (Azerbaidjan) 4-0
Au marcat: Badash '42 (penalti), Abihazira '52, Garzicich '70, '76
Şerif Tiraspol (Republica Moldova) - Dinamo Zagreb (Croaţia) 0-1
A marcat: Beqiraj '14
Molde FK (Norvegia) - FC Basel (Elveţia) 0-1
A marcat: Zoua '79