CF Braila: Iliuciuc 7 - Ghidarcea 5, Calin 5, Posteuca 4, Cristofan 5 (min.64: Caragea 5) - Girleanu 5, S. Matei 5 (min. 46: Ochia 6), Macare 6, Sandru 5, Ghioca 5 (min. 25: Buteseaca 7), Feizula 5
Antrenor: Ion Gigi
Forex: Kajcsa 6 - Apostol 7, Foriko 7, Simion 7 - Burlacu 6 (min. 88: Bilu), Mutulescu 3, Onciu 7, Manea 7, Cimpean 6 (min. 35: Mazar 6) - Popa 5 (min. 48: Cristea 7), I. Coman 7
Antrenor: Adrian Hirlab
Arbitri: Mugurel Vadan 7 - Bogdan Velicu 6 si Florin Stanescu 6, toti trei din Bucuresti; arbitru de rezerva Teodor Catalin (Braila)
Observator FRF: Valeriu Ionita

Ca si in alti ani, din lipsa de fonduri financiare, formatia braileana si-a incropit lotul pe ultima suta de metri, numai ca de data aceasta valoarea fotbalistilor adusi pare, pentru moment, una indoielnica.
Poate lipsa de omogenitate a gazdelor cit si valoarea adversarei din prima runda au fost cauzele principale ale esecului suferit de CF Braila. Totusi, in afara de Iliuciuc si Buteseaca, niciunul dintre jucatorii inregimentati de Ion Gigi in tabara braileana nu a lasat o impresie promitatoare, desi printre ei s-au aflat nume deja cunoscute in lumea fotbalului, cum ar fi Cristofan, Posteuca, Feizula sau Ghidarcea.
CF Braila a fost cu doua clase sub adversara sa, desi Forex a evoluat din minutul 34 in inferioritate numerica.
Niciuna dintre formatii nu a riscat pina la finalul primelor 20 de minute. Brailenii au incercat sa treaca peste faza de constructie si sa arunce mingi pentru cele doua virfuri, insa atacantii gazdelor nu au avut nici o sansa in fata unei defensive excelent coordonate de Simion. Brasovenii nu numai ca s-au aparat sigur, departe de careul lor, dar au facut in permanenta presing si au ratat deschiderea scorului in minutul 24, cind Manea a sutat, din lovitura libera, milimetric pe linga vinclul portii brailene.
In minutul 34, Andrei Mutulescu, inchizatorul oaspetilor, a primit al doilea cartonas galben si evident pe cel rosu. Acest lucru nu i-a demoralizat insa pe brasoveni, care au avut in continuare o evolutie buna, neafectata de inferioritatea numerica.
Dupa o incercare nereusita a mijlocasului Macare de a gasi spatiul portii adverse, brasovenii obtin din nou o lovitura libera, la distanta destul de mare, in jur de 35 de metri, Manea suteaza violent in bara transversala, mingea in traiectoria ei fiind atinsa si de Iliuciuc, portarul gazdelor reusind in felul acesta sa amine deschiderea scorului.
Acest lucru avea sa se petreaca insa cu trei minute inainte de finalul primei parti, tot in urma unei faze fixe. Manea a centrat din corner si Onciu a reluat plasat, cu capul, de la 6 metri, aproape de vinclul portii gazdelor, o faza la care ambii aparatori centrali braileni au fost spectatori.
In minutele de prelungire ale primei parti, Ghidarcea reuseste totusi sa trimita mingea pe spatiul portii, fara a-i pune insa probleme lui Kajcsa.

Buteseaca si Iliuciuc nu au putut salva echipa de la infringere

Noii intrati in tabara gazdelor, Buteseaca si Ochia, au inviorat putin atacul, insa nesansa a facut ca, la doua minute de la reluare, scorul sa ramina neschimbat. Dupa o actiune personala, Buteseaca a sutat cu efect, insa experimentatul Kajcsa a plonjat spectaculos si a reusit sa evite golul.
Si in aceasta parte a meciului, CF Braila a aratat ca o echipa rupta in doua, din care a lipsit, desi fizic s-a aflat in teren, linia mediana. Mai mult, greselile impardonabile ale lui Posteuca ar fi putut duce la un scor record in favoarea echipei vizitatoare, daca Iliuciuc nu ar fi aparat ca in zilele lui de glorie, cind evolua pe prima scena a tarii. Fundasul central al gazdelor i-a pus mingea "pe tava" lui Coman in minutul 52, atacantul brasovean a intrat in careu, a sutat, dar un picior salvator al goal keeper-ului brailean a stopat mingea care se indrepta spre gol.
Zece minute mai tirziu, Mazar l-a deschis la limita ofsaidului pe Coman, dar de data aceasta virful Forexului nu a gasit tinta. Dupa numai cinci minute, atacantul Coman a primit din nou un "cadou" de la Posteuca, a sutat violent, mingea a trecut pe sub portarul brailean, dar cu un efort disperat Iliuciuc a reusit sa se intinda si sa scoata mingea de la colt, chiar in momentul in care aceasta se afla pe linia portii.
Travaliul lui Romeo Buteseaca, desi lipsit de eficacitate din cauza faptului ca nu a primit mingi, ar fi putut fi incununat cu succes in minutul 72, insa portarul brasovean s-a opus egalarii.
Net superiori din punct de vedere fizic si tehnico-tactic, oaspetii si-au mai trecut in cont doua ocazii, prin Cristea (min. 75 si 82), iar in ultimul minut de joc, Coman a reusit sa puna capat nereusitelor de pina atunci, inscriind ca la antrenament, dupa o centrare a lui Apostol si, astfel, Forex s-a impus cu 2-0, un scor mult mai apropiat de realitatea din teren.

Declaratii dupa meci

Ion Gigi: "Nu stiu ce sa mai cred. Toata saptamina fotbalistii au manifestat optimism si pofta de joc, iar astazi nu au fost in stare sa stea in ghete. Nu le inteleg motivele. O oarecare explicatie ar putea fi aceea ca trei dintre jucatori au fost adusi in ultima clipa, iar titularii care au evoluat meci de meci in pregatiri, Ungureanu si Covaci, au fost indepartati de la echipa. Sper ca echipa sa revina cu picioarele pe pamint si sa obtinem un punct in etapa urmatoare, la Cimpina".
Adrian Hirlab: "Chiar si in sezonul trecut, cind am pierdut cu 5-1, am avut nenumarate ocazii la Braila, insa chiar nu am avut noroc. De data aceasta ne-am organizat si mobilizat exemplar si am reusit sa obtinem o victorie meritata, chiar daca am evoluat in inferioritate numerica. Faptul ca am pierdut patru titulari in intersezon nu ne-a afectat jocul de ansamblu al echipei, insa in acest campionat nu ne propunem decit o clasare pe locurile 2-7".