CF Brăila a pierdut la limită, 2-3, în deplasarea de la SC Bacău

Sâmbăta trecută, pe stadionul Letea, în etapa a 8-a a turneului play off, CF Brăila a pierdut cu 3-2, partida cu SC Bacău, la capătul unui meci în care fiecare combatantă a dominat câte o repriză. Brăilenii au fost mai periculoşi în atac în prima parte a întâlnirii şi au periclitat poarta adversă încă din minutul 17, însă portarul Petrariu a reuşit să pareze mingea şutată de Dojcinovic. Replica gazdelor a venit în minutul 22, când Vraciu a profitat de o minge primită cadou şi a încercat să-l surprindă pe Comănescu, însă portarul brăilean a reuşit, in extremis, să amâne deschiderea scorului. Trei minute mai târziu, în urma unui contraatac, bine servit de Iordache, Puşcaşu a intrat în careul advers şi a deschis scorul, cu un şut la colţul lung. Elevii lui Cristi Popovici au reuşit după numai zece minute să restabilească egalitatea prin Ursu, care a trimis mingea, cu capul, în poarta lui Comănescu, de la numai patru metri, după o centrare perfectă a lui Căinari. Astfel că prima repriză s-a încheiat la egalitate, 1-1.
Partea a doua a întâlnirii a fost la discreţia gazdelor. Cu "unsprezecele" de bază în teren, SC Bacău a dominat în mod categoric o echipă brăileană cu mulţi jucători tineri în lot. Chiar în primul minut al celui de-al doilea act, Neagu a ratat majorarea scorului într-o situaţie de unu la unu, cu portarul brăilean. Câteva minute mai târziu, o fază identică s-a petrecut în careul gazdelor protagonişti fiind Marius Dima şi portarul Petrariu. Comănescu a gafat însă în minutul 63 şi Vraciu a marcat, de la numai trei metri, pentru 2-1. SC Bacău a continuat să domine şi în minutul 78, graţie reuşitei lui Pungă, a reuşit să se desprindă la 3-1. Putea fi chiar 4-1 dar Vraciu a irosit o imensă şansă de a înscrie în minutul 90. La ultima fază a meciului, adică în cel de-al patrulea minut de prelungire al reprizei a doua, Luncanu l-a faultat pe Bârsănel şi cum mai avea un avertisment de acest fel, a fost trimis la cabine. Iar din lovitura liberă primită, brăilenii au reuşit să reducă din diferenţă graţie golului marcat chiar de fundaşul central al brăilenilor care a fost faultat, Bârsănel.
În penultima etapă a turneului play off, miercuri, 27 mai, CF Brăila va juca, de la ora 18.00, la Rapid CFR Suceava.

SC Bacău: Petrariu - Mihălăchioae, Ursu, Lozneanu, Sascău (min. 56: Punga) - Căinari (min. 73: Dumitriu), Adăscăliţei, Tutu (min. 56: B. Rusu), Luncanu - Neagu, Vraciu
Antrenor: Cristi Popovici
CF Brăila: Comănescu - Niţă, Bârsănel, Ghiocel, Necoară - Dima (min. 68: Stângaciu), Dojcinovic, Iordache (min. 89: G. Gheorghe), A. Radu (min. 79: Mucuţă) - Puşcaşu, Novello.
Antrenor: Dario Dighera