CF Brăila a câştigat cu 3-1 partida cu Farul Constanţa

Formaţia brăileană a reuşit al treilea rezultat pozitiv consecutiv şi a părăsit pentru moment zona retrogradării. Clasamentul turneului play out pentru runda cu numărul cinci se va stabili însă după meciul Unirea Târlungeni - Rapid CFR Suceava, care va a vea loc marţi, 13 mai. CF Brăila se află pe locul al treilea şi încep să crească speranţele suporterilor de la Dunăre că şi în campionatul viitor Brăila va echipă în Liga a II-a. Însă formaţia brăileană nu a plătit patru baremuri de arbitraj şi ar putea să nu fie programată la următoarele etape. Unul dintre conducătorii clubului, Vasile Popa nu a negat faptul că gruparea brăileană ar avea restanţe financiare la FRF pentru câteva baremuri de arbitraj însă susţine că în această săptămână vor stinge toate datoriile cu forul de la Bucureşti.
"Eu nu ştiu de patru baremuri, cred că ar fi vorba despre vreo două astfel de plăţi pe care nu le-am onorat. Însă avem avizul din partea FRF pentru aceste întârzieri pe care sperăm să le achităm cât mai repede. Cred că săptămâna următoare vom stinge toate datoriile către forul de la Bucureşti", a declarat Vasile Popa.

La începutul meciului fotbaliştii brăileni au dorit să ţină un minut de reculegere în memoria tatălui principalului finanţator al CF Brăila, Florin Cârligea. Per ansamblu a fost un joc plăcut ochiului, însă, în această partidă nu jucătorii au ieşit în evidenţă ci arbitrul de centru, craioveanul Cristian Dumitrică pentru că nu a acordat două lovituri de la 11 metri, care s-au văzut şi din avion, şi care nu a colaborat deloc cu cei doi asistenţi, că l-a eliminat prea uşor pe Costel Roşu, precum şi asistentul Răzvan Dobre din Târgovişte, care nu a văzut un ofsaid de trei metri din care a plecat Costel Roşu când a înscris al doilea gol pentru gazde. Meciul a fost echilibrat în prima repriză, cu puţine ocazii de poartă şi fără goluri. În minutul 3, Iordache a scăpat spre careul advers, dar a şutat pe lângă poartă, iar în minutul 8 arbitrul de centru nu a văzut henţul făcut de Ghiocel şi nici faultul asupra lui Ivanovici şi nu a acordat cum era normal penalty pentru Farul. Pentru că terenul a fost foarte alunecos ambele formaţii au încercat şuturi de la distanţă. Roşu (min. 11) i-a încercat vigilenţa lui Puia, dar portarul constănţean a parat mingea apoi a urmat replica lui Florea, care a şutat din lovitură liberă de la 25 de metri, iar Mitrea a prins mingea în doi timpi. Stan (min. 37) de la oaspeţi şi Ghiocel (min. 43) de la gazde şi-au încercat şi ei şansele de a înscrie, însă, după primele 45 de minute, tabela a rămas nemodificată.

Câmpeanu a deschis seria golurilor brăilene

De data aceasta pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru gazde, astfel că la două minute de la reluare Câmpeanu a şutat peste transversală şi după alte două minute acelaşi atacant a deschis scorul: Iordache a iniţiat o acţiune pe partea stângă, i-a pasat lui Ochia acesta l-a văzut demarcat pe Câmpeanu, iar vârful de atac al brăilenilor a trimis mingea în sânga lui Puia pentru 1-0. În minutul 54, după o gafă de proporţii a asistentului Răzvan Dobre, care nu a văzut poziţia de ofsaid în care se găsea Roşu, i-a permis mijlocaşului brăilean să marcheze pentru 2-0. Doar două minute s-a menţinut acest avantaj pentru că după un corner foarte bine executat de Ivanovici, Ciobanu a înscris pentru constănţeni şi a relansat partida. La următoarea fază, pentru că l-a lovit cu piciorul în cap pe Ghinea, Costel Roşu a primit direct cartonaşul roşu astfel că din minutul 57 CF Brăila a jucat în inferioritate numerică. Însă, de data aceasta, elevii lui Pânzaru nu s-au mai masat în apărare ci graţie unei alte evoluţii foarte bune ale lui Sorin Frunză, au reuşit să pună din nou un decalaj de două goluri între ei şi constănţeni. În minutul 67, Spătaru a executat un corner, iar Spiridon a marcat pentru 3-1 stabilind astfel şi scorul final al partidei. Pentru moment CF Brăila a părăsit zona retrogradării rămâne însă de văzut dacă echipa nu va fi penalizată de FRF pentru datoriile restante.

CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ivan, Necoară, Ghiocel - Roşu, Frunză, Ochia (min. 78: Neagoe), Cl. Ionescu (min. 63: Spătaru), Iordache (min. 83: Dima) - Câmpeanu