CF Brăila a câştigat cu 1-0 amicalul cu ACSM Codlea

Pe un teren acoperit cu un strat destul de gros de zăpadă, CF Brăila a câştigat cu 1-0 amicalul susţinut miercuri la Codlea, în compania echipei de Liga a IV-a, ACSM Codlea.

Alin Pânzaru i-a trimis în teren în prima repriză pe Mitrea - Petean, Ivan, Olenic, Colilie - Spătaru, Neagoe, Spiridin, Iordache - Ndigwe, Câmpeanu iar în repriza secundă pe Leu - Spiridon, Ivan, Olenic, Colilie - Dima, Ochia, Neagoe, Iordache (min. 65: Stângaciu) - Ndigwe, Cazan.
Unicul gol al partidei amicale a fost înscris de nigerianul Ndigwe, aceasta fiind şi singura ocazie de gol a primei reprize. În partea secundă Ndigwe a şutat foarte bine de la marginea careului mare, însă mingea a lovit bara porţii gazdelor. Şi Cazan a fost aproape de gol, însă mingea şutată dintr-un unghi destul de dificil de atacantul brăilean a fost prinsă în doi timpi de portarul gazdelor.
"Terenul a fost greu şi de această dată, aşa că din nou pot spune că am făcut un antrenament fizic cu mingea. Pe zăpadă nu ai cum să faci artificii tehnice. Sunt mulţumit de modul în care au abordat jucătorii acest test, au alergat foarte mult şi pe lângă acel gol mai puteam marca de două ori. Vineri încheiem stagiul de pregătire montan, revenim la Brăila şi ne vom concentra atenţia pe pregătirea tehnico-tactică şi pe meciurile de verificare. Sper ca şi vremea să ţină cu noi", a declarat după meci Alin Pânzaru.
CF Brăila se întoarce vineri seara de la Tărlungeni, iar jucătorii vor reveni la antrenament luni, 10 februarie, la ora 16.00. Pânzaru a stabilit şi seria partidelor de verificare pe care formaţia sa le va disputa până la reluarea campionatului.
CF Brăila va juca miercuri, 12 februarie, la Galaţi cu Dunărea, pe 15 elevii lui Alin Pânzaru se vor deplasa la Dunărea Călăraşi, iar pe 19 merg din nou la Galaţi pentru un test cu Oţelul II. Brăilenii vor disputa primul amical din acest an pe teren propriu cu Unirea Slobozia, pe 22 februarie.