Ceahlaul Piatra Neamt a redevenit lidera in seria I

Marin Barbu a cistigat lejer disputa cu omologul de la Botosani, Mihai Ciobanu
La fel ca si celelalte runde disputate pina acum in seria I, si cea de-a treia s-a incheiat fara mari surprize. Poate la acest capitol ar putea fi trecut rezultatul de la Suceava, unde nou promovata Cetatea a reusit sa o tina in sah pe fosta divizionara A, FC Brasov. Gazdele au condus la pauza cu 1-0 in urma reusitei lui Sitaru din minutul 37 si au fost la un pas de a deveni revelatia rundei, insa, cu doar sapte minute inainte de final, Bodea a restabilit egalitatea.
In urma acestei remize, FC Brasov a urcat pe locul 9, dar echipa antrenata de Gigi Multescu este inca departe din punct de vedere al jocului de ceea ce-si doresc conducatorii ei.
Lidera a redevenit Ceahlaul Piatra Neamt. In derby-ul Moldovei, nemtenii au ratat nenumarate ocazii in partida cu FC Botosani, dar au reusit pina la urma sa deschida scorul in ultimul minut al primei reprize, prin Costel Ilie. Un alt Ilie, Mircea, a adus linistea pe stadionul de sub Pietricica, printr-un gol superb, marcat in minutul 61, si, astfel, Ceahlaul lui Marin Barbu se instaleaza pe prima pozitie, cu 7 puncte si ^1 la adevar, fiind totodata si singura formatie din aceasta serie care nu a primit nici un gol in primele trei etape.
Cu aceeasi linie de clasament, insa cu un golaveraj mai slab, Petrolul Moinesti se afla dupa aceasta runda pe locul al doilea. In fata a peste 500 de spectatori, moinestenii s-au jucat cu ocaziile in prima repriza in fata unei aparari destul de bine organizate a Gloriei Buzau. In repriza a doua, gazdele au obtinut doua penalty-uri, ambele transformate, de Jipa si respectiv Dragomirescu, facind astfel o repetitie utila inaintea dificilei partide, din deplasare, la FC Brasov, ce se va disputa pe 10 septembrie.
Condusa cu 1-0 inca din minutul 5, in urma reusitei mijlocasului romascan Bucovanu, Altay a devenit mai agresiva reusind sa egaleze in minutul 40, prin Marinescu si apoi sa se dezlantuie in repriza a doua si sa mai inscrie de doua ori, prin Dragoi si Stoica. In urma acestui succes, Altay urca pe treapta a treia a podiumului.

Dunarea Galati si Midia Navodari inca nu-si regasesc cadenta din sezonul trecut

O partida cu doua parti distincte s-a derulat la Mangalia, intre Callatis si Dunarea Galati. Prima repriza a apartinut oaspetilor si doar interventiile salvatoare ale portarului Ionita, dar si lipsa de inspiratie a atacantilor galateni au facut ca pina la pauza tabela sa nu se modifice, poate chiar decisiv in favoarea galatenilor.
Gazdele au venit insa mult mai motivate de la cabine si au reusit sa inscrie de doua ori, prin Bardu si Teican, obtinind astfel prima victorie din acest tur de campionat.
Cu acelasi scor, 2-0, s-a impus si Forex pe propriul teren. Brasovenii au deschis scorul prin Bacila, in minutul 25, si l-au majorat cu 5 minute inainte de finalul jocului, prin Ionut Coman, care a reusit sa-l invinga cu un sut de la 8 metri pe portarul Nita, dupa o pasa primita pe culoar de la colegul sau din linia mediana, Manea.
Dacia Unirea a remizat la Portul Constanta si ramine pe pozitia a cincea in clasament. Formatia braileana are insa in aceasta saptamina doua partide extrem de dificile, va juca miercuri in Cupa Romaniei, la Gloria Buzau, iar simbata va primi acasa replica liderei, Ceahlaul Piatra Neamt. Bine ar fi ca elevii lui Imilian Serbanica sa se mobilizeze si sa obtina asa cum au promis doua victorii. Dar cum in calcule era pronosticat si un succes la Portul, ramine de vazut daca macar celelalte doua jocuri vor fi conform declaratiilor antrenorului.
Ultimul meci al rundei s-a disputat duminica dimineata la Navodari, intre Midia si Precizia Sacele. Echipa lui Daniel Bona a repetat evolutia foarte buna din partida cu Ceahlaul si a reusit sa remizeze, 0-0, pe stadionul Petromidia, in disputa cu echipa ce a ocupat locul al doilea al clasamentului in sezonul trecut.