Calificare istorică a României la handbal masculin

Naţionala de handbal masculin tineret a României s-a calificat la Campionatul Mondial din 2015, la 10 ani de la ultima performanţă similară, după ce a învins reprezentativa Sloveniei, cu scorul de 27-26 (15-17), în ultimul meci din grupa 6 europeană de calificare.
Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă a reuşit o calificare dramatică, în ultimele secunde ale meciului, graţie unui gol marcat de Adrian Rotaru.
După ce Croaţia a învins Bulgaria cu 41-27 (19-10), România avea nevoie de victorie în faţa Sloveniei, o formaţie care nu mai avea şanse de a merge la turneul final din Brazilia.
Tricolorii au deschis scorul (min. 2), dar apoi slovenii au preluat controlul jocului şi au condus trei sferturi din meci. Oaspeţii au avut 4-2 (5), 5-3 (9), 7-4 (12) sau 10-6 (16) şi au păstrat un avans de 3-4 goluri până în finalul primei reprize, Slovenia intrând la pauză cu 17-15.
În repriza secundă, tricolorii s-au apropiat la doar un gol, 19-18 (37), dar egalarea a venit doar cu un sfert de oră înainte de final, 21-21 (46), românii profitând de dubla inferioritate a slovenilor. Echipa noastră a luat un avantaj de două goluri, 23-21 (49), după o perioadă foarte bună, concretizată în patru goluri consecutive. Slovenia a egalat la scurt timp (50), 23-23, revenind şi de la 23-25 (55). România a luat din nou avantaj, prin Rotaru, 26-25, dar Janc a egalat când mai erau 56 de secunde. Finalul a fost incandescent, România a forţat golul victoriei, reuşindu-l prin acelaşi Rotaru când mai erau câteva secunde de disputat. Oaspeţii au ratat ultima aruncare a meciului.

Eroii

Pentru România au jucat: Ionuţ Iancu - Ramon Şomlea (3 goluri), Gabriel Burlacu (1), Petru Stroe, Ionuţ Nistor (11), Nicolae Ungureanu, Dan Racoţea (3), Adrian Rotaru (4), Vlad Sâncelean, Roland Thalmaier, Andras Szasz (2), Nicuşor Negru (3).
Golurile slovenilor au fost marcate de: Luka Groff (3), Blaz Janc (9), Rok Ovnicek (2), Matic Verdinek (2), Tilen Kodrin (5), Adam Bratkovic (5).
După 38-20 cu Bulgaria, 23-23 cu Croaţia şi 27-26 cu Slovenia, România a câştigat grupa a şasea a preliminariilor, cu 5 puncte (^19), urmată de Croaţia, 5 p (^17), Slovenia, 2 p, Bulgaria, 0 p.

Meciurile grupei

În primul meci al zilei, Croaţia a învins Bulgaria, cu scorul de 41-27 (19-10). Anterior, la turneul de la Piteşti, România a învins Bulgaria, cu scorul de 38-20 (22-9), iar apoi a remizat cu Croaţia, scor 23-23 (11-10). Astfel, România încheie pe primul loc cu 5 puncte, la fel ca şi Croaţia, dar care este pe locul 2, cu golaveraj inferior, urmate de Slovenia cu 2 puncte şi Bulgaria 0, tricolorii antrenaţi de Ovidiu Mihăilă calificându-se la turneul final al CM din Brazilia.
Conform regulamentului, doar prima clasată din fiecare din cele opt grupe europene preliminare obţine calificarea la turneul final al Campionatului Mondial under 21, găzduit în 2015 de Brazilia.
Germania, campioana europeană under 20, vicecampioana aceleiaşi competiţii, Suedia, şi campioana mondială en-titre, Danemarca, sunt calificate direct la turneul final.
Pentru celelalte opt locuri disponibile au fost angrenate 30 de echipe, între care şi România.
Campionatul Mondial din Brazilia va avea loc între 19 iulie şi 2 august. La ultima participare în competiţie, în 2005, România s-a clasat pe locul 6.

Eşec la volei

Pe de altă parte, selecţionata României a fost învinsă de Germania cu scorul de 3-0 (25-15, 28-26, 25-15), duminică, în Sala Rapid din Bucureşti, în ultimul meci din Grupa C a preliminariilor Campionatului Mondial de volei feminin Under-20 din 2015.
După 1-3 cu Rusia şi 0-3 cu Israel, tricolorele au cedat şi în faţa Germaniei, după o oră şi 18 minute de joc.
Annegret Holzig, cu 16 puncte, a fost cea mai bună jucătoare a oaspetelor, în timp ce Ramona Rus a realizat cele mai multe puncte pentru echipa României (10).
În alt meci, Rusia a învins Israelul cu scorul de 3-0.
În clasamentul final, pe primul loc s-a clasat Rusia, cu 9 puncte, urmată de Germania, 6 p, Israel, 3 p, România, 0 p. În faza a doua a preliminariilor se califică şase echipe, câştigătoarele celor cinci grupe, dar şi cea mai bună echipă de pe locul secund.