Brailenii au incheiat sezonul cum l-au inceput, cu o victorie

Formatia braileana a reusit sa duca la bun sfirsit un obiectiv pe care si l-a propus in acest final de tur, sa acumuleze sase puncte in ultimele doua partide. Dupa succesul categoric de pe teren propriu cu Portul, jucatorii de la CF Braila ar fi putut realiza un scor asemanator si la Medgidia, daca ar fi tinut cont de indicatiile primite la pauza de la Mihai Ciobanu.
Totusi, brailenii au realizat o prima repriza foarte buna, care, pe undeva a hotarit soarta partidei.
Daca pe teren propriu nu a avut noroc, la Medgidia Alexandru Chipciu a reusit sa inscrie un gol extrem de spectaculos si de important, cu un sut de la 20 m, chiar in minutul 7, care le-a dat aripi brailenilor. A venit apoi rindul lui Marius Lupu sa perforeze poarta gazdelor. In minutul 24, la un contraatac al oaspetilor, Pinzaru a refuzat sa joace mingea si bine a facut, deoarece se afla in ofsaid, fundasii gazdelor s-au oprit, insa, venit din spate, Lupu a intrat cu mingea in careu si l-a executat pe portarul CSM-ului, 0-2.
Cu doua minute inainte de finalul primei reprize CF-ul a beneficiat de o lovitura libera, pe care Necoara a executat-o impecabil si astfel brailenii au plecat la cabine cu un avantaj de trei goluri. Acest decalaj putea fi insa si mai mare daca elevii lui Mihai Ciobanu ar fi reusit sa fructifice macar una dintre celelalte trei ocazii de gol pe care si le-au creat in aceasta repriza, cea mai mare dintre ele fiind irosita de Bosoi, care dupa o actiune impetuoasa pe partea dreapta a preferat un dribling in plus, in loc sa-i trimita mingea lui Marius Lupu, aflat intr-o pozitie ideala de sut.

Final cu emotii pentru oaspeti

"I-am avertizat pe jucatori ca trebuie sa fie foarte atenti in primul sfert de ora al reprizei a doua, pentru ca gazdele vor miza totul pe carte atacului, insa indicatiile mele au fost ascultate partial si am avut ceva emotii pina sa ne adjudecam victoria" a spus Mihai Ciobanu la finalul partidei.
CSM-ul a inceput foarte bine partea a doua a meciului si a redus din diferenta in minutul 50 prin Husein, pentru ca dupa numai sapte minute, C. Nae sa inscrie un gol imparabil si din acest moment gazdele au inceput sa spere intr-o rasturnare a situatiei.
Treptat, elevii lui Mihai Ciobanu au reintrat in joc, astfel ca s-a ajuns la un meci pe contre, cu ocazii de o parte si de cealalta.
Daca Pinzaru ar fi inscris in minutul 47, intr-o situatie de unu la unu cu portarul gazdelor oaspetii nu ar mai fi trecut prin emotii, pentru ca la 0-4 CSM Medgidia ar fi fost k.o., insa atacantul brailean a gafat, dupa aceea colegii lui din defensiva au avut citeva ezitari si finalul de partida a fost unul foarte agitat.
CF Braila a mai irosit o situatie foarte buna de a inscrie in aceasta parte a intilnirii, insa Lupu nu a gasit spatiul portii la o executie relativ simpla.
CF Braila a reusit sa-si adjudece victoria in acest meci si sa incheie prima parte a campionatului pe locul al optulea.
"Am terminat sezonul de toamna la fel cum l-am inceput, cu o victorie. Avem insa un munte de munca in fata si noi abia am descoperit muntele", a mai precizat antrenorul Mihai Ciobanu.

CF Braila: Mitrea - Dragus, Olenic, V. Nicolae, Necoara (min. 46: Cotiga) - Bosoi (min. 60: Moldoveanu), Pascu, Chipciu (min. 80: Costache), Ilie - Pinzaru, Lupu (min. 80: Coman).