Brailenii au cistigat la pas al doilea amical din perioada pregatirilor

In cel de al doilea amical, Cf Braila a reusit o victorie la scor in fata nou promovatei CSO Ianca, la capatul unui joc net superior celui din disputa cu tulcenii.
Inca mai sint lucruri de pus la punct, pentru ca echipa este in reconstructie insa s-a vazut un progres real. Juniorii promovati de Vasile Darie au inceput sa se acomodeze cu atmosfera de la lotul de seniori si sa incerce sa demonstreze ca au valoare pentru acest esalon. Cel putin in prima repriza CF Braila a avut o prestatie foarte buna. Prima ocazie a brailenilor s-a derulat in minutul 4 cind Mindroasa i-a dat mari emotii lui Durbaca, iar doua minute mai tirziu Coman a sutat in bratele portarului de la CSO.
Acelasi lucru l-a facut Jianu la contraatacul initiat de formatia din Ianca in minutul 8.
Ocaziile la poarta lui Durbaca s-au succedat apoi cu mare repeziciune, dar Coman nu a reusit sa gaseasca tinta de la doar 5-6 metri, in timp ce Pinzaru a trimis un trasor de la 20 de metri care a trecut milimetric pe linga vinclu. In minutul 23 Rotaru a centrat ideal pentru Mindroasa insa acesta nu a gasit solutia cea mai buna pentru a deschide scorul desi se afla intr-o pozitie foarte buna.
Pe fondul dominarii gazdelor CSO Ianca a mai reusit un contraatac insa Cojocaru s-a grabit si a trimis mingea pe linga poarta.
Jucatorii CF-ului au reluat asediul la poarta adversa si in minutul 29 au reusit sa deschida scorul prin Mindroasa care a profitat de o bilbiiala in lant a aparatorilor de la CSO. Trei minute mai tirziu Necoara a dejucat jocul la ofsaid al celor din Ianca, a patruns in careu si l-a executat pe Durbaca. Putea fi chiar 3-0 la pauza numai ca mingea sutata de Mindroasa, din trei metri a lovit bara transversala.

Brailenii s-au jucat cu ocaziile si au ratat un penalty prin Pascu

Repriza a doua a inceput tot cu o ratare a gazdelor. Mindroasa (min. 50) a fost blocat la 2-3 metri de poarta dar tot el a reusit sa urce scorul la 3-0, in minutul 52 dupa ce a primit o minge cadou de la adversari.
CF-ul a obtinut si un penalty in minutul 65 insa Durbaca a intuit coltul si a parat mingea sutata destul de bine de Pascu.
Iftodi si Darie au rulat intreg lotul de jucatori si din aceasta cauza gazdele nu au mai avut aceeasi consistenta in atac, cu toate acestea CF Braila a mai ratat doua ocazii, prin Neta (min. 80) si Hristian (min. 83), dar a mai trimis o data mingea in poarta echipei CSO Ianca prin Mocanu.
Formatia braileana a reusit sa-si treaca in cont prima victorie din perioada de pregatire a sezonului competitional 2007-2008, insa nu doar rezultatul este multumitor, ci si jocul multora dintre fotbalistii tineri pe care cauta sa-i promoveze cei doi antrenori.
In acest meci a fost testat un mijlocas la inchidere, Fisic, jucator care apartine Rapidului, dar care in sezonul trecut a evoluat la Aversa. La finalul partidei Daniel Iftodi s-a declarat multumit de evolutia jucatorului bucurestean si considera ca va fi unul dintre titularii CF-ului in viitorul sezon.
CSO Ianca nu a lasat nici pe departe impresia ca a trecut pragul Ligii a IV-a si daca nu se va intari in toate compartimentele nu are sanse sa se mentina in cel de al terilea esalon fotbalistic al tarii.

CF Braila: Mitrea - Samuila, Moroianu, Nicolae, Rotaru - M. Munteanu, Fisic, Pinzaru, Necoara - Mindroasa, M. Coman.
Au mai jucat Bratu, Stanciulescu, Neta, Hristian, Harabagiu, Stanciu, Coman, Pascu.
CSO Ianca: Durbaca - Caraman, Mindroiu, Danilov, Constantin - Grozea, Dragota, Jianu, Postolea - Gatiu, Ciobotaru.
Au mai evoluat Naziru, Graur, Ghivici, Bratosin, Rosu, Mocanu, Mladin, Sirbu.