Brăilenii de la Clubul «Daos» au cucerit 13 medalii la Cupa României la BJJ

Sâmbătă, la Centrul Sportiv "Apollo" din Bucureşti, s-a desfăşurat ediţia a 8-a a Cupei României la jiu jitsu brazilian, una dintre cele mai importante competiţii din România, care a reunit la start peste 160 de sportivi de la 15 cluburi din ţară şi 2 din Republica Moldova. La evenimentul organizat de bucureştenii de la "Absoluto", Clubul brăilean "Daos" a participat cu 12 sportivi, iar prestaţiile lor au fost şi de această dată la înălţime. Munca depusă la antrenamente nu a fost în zadar, astfel că brăilenii au cucerit 13 medalii, 4 de aur, 5 de argint şi 4 de bronz.
Prima medalie de aur a fost cucerită de Dragoş Leu, la 70 kg juniori şi, tot la această categorie de vârstă, Ştefan Nicolae, la 65 kg, şi Daniel Iancu, la 85 kg, au obţinut medaliile de argint, iar Călin Gheorghiu, la 65 kg, pe cea de bronz.
La seniori, în concursul feminin, Cristina Burlacu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere, la categoria 65 kg. În concursul masculin, Claudiu Bordei a bifat două medalii de aur, una la categoria 94 kg şi una la open. Tot la seniori, Gheorghe Negru, la 64 kg, şi Lucian Golban, la 82 kg, au obţinut medaliile de argint, aceeaşi perfomanţă fiind realizată la masters de Valentin Stepanov, la 94 kg.
La copii, Clubul "Daos" a obţinut o medalie de argint prin Rareş Balaban şi două de bronz prin Andrei Stepanov şi Nicola Bisinicu, primul fiind născut în 2006, cel de-al doilea în 2005.
"Au fost cei mai valoroşi sportivi din ţară şi din Republica Moldova, de aceea pot spune că sunt foarte mulţumit de rezultatele obţinute la această ediţie a Cupei României. La juniori, Dragoş Leu, un sportiv de doar 14 ani, a cucerit medalia de aur la o categorie superioară de vârstă, 17-18 ani, el câştigând detaşat atât semifinala cât şi finala. S-a remarcat, de asemenea, Cristina Burlacu, iar Claudiu Bordei a fost revelatia competiţiei, el reuşind să câştige prin finalizare cele două medalii de aur. Cu toate că practică acest sport de doar patru luni, Daniel Iancu s-a autodepăşit, reuşind să ajungă în finală. Şi copiii au avut evoluţii meritorii la această competiţie.
Ţin să mulţumesc pe această cale sponsorilor, părinţilor şi colegilor din Bucureşti, Galaţi şi Craiova", a declarat instructorul Daniel Cernat.