Brăilenii au reuşit cel mai bun joc din 2013

CF Brăila a câştigat cu 3-1 pe Municipal partida cu FC Clinceni, după un joc în care se poate spune că elevii lui Pânzaru au făcut instrucţie cu adversarii lor, iar publicul spectator i-a rasplătit cu aplauze, atât după acţiunile create pe parcursul întâlnirii dar şi la finalul acesteia.
"Am reuşit să ne deblocăm psihic. Infatuaţi, ei ne-au luat de sus, noi am jucat cu determinare şi am avut câştig de cauză. Jucătorii au fost motivaţi de Florin Cârligea, care le-a promis o primă de joc şi acest lucru s-a văzut în teren, am realizat una dintre marile surprize ale acestei etape", a fost reacţia lui Adelin Soare imediat după fluierul final.
La cel mai bun joc din 2013, brăilenii puteau înscrie încă din minutul 5, numai că mingea şutată de Frunză a ocolit foarte puţin poarta apărată de Bolboaşă. Abia în minutul 21, FC Clinceni a avut prima şansă de a înscrie, dar nigerianul Konyeha a trimis mingea peste transversală. Brăilenii au reluat atacurile, iar golul plutea în aer. După o ocazie semnată de Bosoi (min. 23), CF Brăila a deschis scorul. Câmpeanu i-a pasat lui Dima, iar acesta a trimis mingea în vinclul porţii lui Bolboaşă, min. 25: 1-0. Un gol spectaculos care a smuls ropote de aplauze din partea celor aflaţi în tribunele Municipalului. Oaspeţii au avut două încercări firave de a periclita poarta lui Comănescu, însă cei care au marcat până la pauză au fost tot elevii lui Pânzaru. În minutul 35, Straton şi Arman Karamyan s-au încurcat reciproc, Adrian Câmpeanu le-a furat mingea, a marcat şi a stabilit scorul primei reprize, 2-0 pentru CF Brăila.

Brăilenii au dictat ritmul partidei şi în repriza a doua

Tot Frunză (min. 48) a dat startul ofensivei brăilene şi în repriza a doua, însă mingea şutată de el a ocolit poarta adversă aşa cum avea să se întâmple şi la execuţia lui Dima, două minute mai târziu.
În minutul 53, FC Clinceni a obţinut o lovitură liberă de la 22 de metri, iar Stelian Stancu a reuşit să marcheze şi să reducă din diferenţă, o fază în care portarul Comănescu s-a lovit cu capul de bară, iar meciul a fost întrerupt câteva minute pentru ca portarul brăilean să primească îngrijiri medicale. Gazdele au preluat apoi iniţiativa şi puteau să se distanţeze din nou la două lungimi dacă Bolboaşă (min. 59) nu ar fi intervenit eficient la o minge şutată de Necoară. Dima (min. 60) a creat o fază frumoasă, dar care a rămas fără efect pe tabela de marcaj. Presiunea gazdelor s-a concretizat în minutul 66, mingea a circulat pe traseul Necoară - Neagoe - Câmpeanu, iar atacantul a trimis un lob de la 16 metri şi scorul a devenit 3-1 pentru CF Brăila. Neagoe de două ori şi Necoară puteau majora scorul în favoarea gazdelor, dar şi oaspeţii au trecut pe lângă gol în minutul 94, când mingea trimisă cu capul de Niţu a fost scoasă de pe linia porţii de Ivan.
CF Brăila a învins lidera, iar spectatorii brăileni şi-au aplaudat minute în şir favoriţii. O victorie de moral pentru gruparea de la Dunăre, care încă nu a renunţat definitiv la accederea la turneul play off.
"Florin Cârligea a vorbit cu jucătorii, iar discuţia a dat roade. Am reuşit un joc bun şi un rezultat bun. Sper să continuăm ascesiunea spre primele şase locuri. Este un pas înainte, dar problemele financiare încă nu s-au rezolvat. Abia vinerea trecută, la ora 17.30, am reuşit să facem rost de banii pentru organizarea partidei, dar după această victorie parcă ne-am trezit la viaţă. Am jucat bine, suporterii au aplaudat reuşitele elevilor lui Pânzaru, suntem pe un drum bun, cred eu", a declarat Adelin Soare, preşedintele CA al CF Brăila.
CF Brăila: Comănescu - Spiridon, Ivan, Ignat, Necoară - Bosoi (min. 88: Olenic), Ochia, Neagoe, Frunză (min. 81: Ciocâlteu) - Dima (min. 78: Iordache), Câmpeanu.