Brăilenii au pierdut două puncte în Crâng

Încurajată de un grup de 40 de suporteri, formaţia brăileană a făcut un joc bun la Buzău, şi-a creat multe ocazii în prima repriză, a beneficiat şi de un penalty în partea a doua însă meciul din Crâng s-a încheiat nedecis, 0-0. Elevii lui Alin Pânzaru au pierdut două puncte în faţa buzoienilor lui Viorel Ion. Rezultatele indirecte au ajutat-o însă pe CF Brăila să rămână pe locul al şaselea şi să păstreze un avans de două puncte faţă de următoarea clasată, CS Baloteşti.
"Am pierdut două puncte mari, acum meciul cu Farul devine decisiv pentru calificarea la turneul play off", a declarat imediat după meci, Valentin Avramescu, preşedintele grupării sportive brăilene.

Onofraş (min. 6) a reluat cu capul, mingea centrată de Puşcaşu, însă Sârbu a fost la post. Un minut mai târziu rolurile s-au inversat, Onofraş a fost pe post de sevant, Puşcaşu a rămas singur cu portarul buzoian, însă talonat de Ghinea, şi-a închis unghiul şi a şutat din alergare peste poartă, în locul unei pase spre Ungureanu, demarcat la marginea careului mic. În minutul 8, Ungureanu a şutat telefonat pe lângă poartă. Jocul s-a echilibrat însă în minutul 21, Onofraş a încercat să-l surprindă pe Sârbu, cu un lob, de la 40 m, mingea l-a depăşit pe portarul buzoian, dar a ocolit şi ţinta. Gloria a periclitat poarta brăileană abia în minutul 22, moment al jocului în care buzoienii au obţinut prima lovitură de colţ, însă defensiva oaspeţilor, bine coordonată de Ivan, a înlăturat pericolul. La faza imediat următoare, Stănciulescu l-a angajat în adâncime pe Puşcaşu, mijlocaşul brăilean a încercat să treacă mingea pe lângă Sârbu, ieşit la 18 m, însă, in extremis, portarul gazdelor, a reuşit să devieze mingea către un coechipier. Mitrea (min. 25) a avut o intervenţie salutară în faţa lui Pălimaru iar în minutul următor, pe contraatac, Onofraş i-a pasat lui Frunză, aflat demarcat în careul buzoian, dar mijlocaşul stânga al oaspeţilor nu a găsit cadrul porţii. Elevii lui Alin Pânzaru au forţat deschiderea scorului în finalul primei reprize însă Onofraş a irosit două situaţii clare de gol.

Ungureanu şi Popescu au şutat în bară

Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată pentru că gazdele au avut o cu totul altă abordare a jocului. Prima ocazie de gol a acestei părţi a meciului a aparţinut elevilor lui "Vioară", Popescu a trimis un şut centrare, mingea a trecut paralel cu poarta brăileană, la doar un metru, însă oaspeţii au înlăturat repede pericolul. Brăilenii au reluat ofensiva şi, în minutul 63, Dima şi Puşcaşu au şutat spre poarta lui Sârbu, însă colegii săi din defensivă au blocat mingea de fiecare dată. Gloria şi-a creat o situaţie bună de a periclita poarta lui Mitrea în minutul 67 când Popescu a reuşit să centreze în careu, însă Dima a degajat mingea, din faţa lui Pălimaru. Trei minute mai târziu Puşcaşu a plecat într-o acţiune personală, a pătruns în careul buzoian şi a fost oprit prin fault de Dumitrescu. Arbitrul de centru, Cătălin Buşi, a arătat punctul cu var, însă Ungureanu a trimis mingea peste poartă.
În minutul 75 bara l-a salvat pe Sârbu, la şutul lui Ungureanu, însă şase minute mai târziu şi pe Mitrea l-a salvat bara după o acţiune a lui Popescu. Gloria a fost ceva mai insistentă în minutele de prelungire, a obţinut două lovituri libere în marginea careului brăilean, iar la una dintre ele Răducă a reluat mingea, cu capul, peste transversala porţii apărate de Mitrea şi partida s-a încheiat la egalitate.

CF Brăila: Mitrea - Dima, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Onofraş, Olenic, Puşcaşu, Frunză - Ungureanu (min. 80: Radu), Ndigwe (min. 65: Spătaru).
Antrenor: Alin Pânzaru
Gloria Buzău: Sârbu - Amet, Ghinea, Dăniţă, Drăgoi - Popescu (min. 84: Bobe), Marcu, Burlacu (min. 60: Răducă), Dumitrescu - Dedu, Pălimaru.
Antrenor: Viorel Ion