Brăilenii au pierdut, dar au lăsat o impresie frumoasă la Bacău

Formaţia brăileană a avut o evoluţie bună în partida de la Bacău, dar nu a reuşit să-şi realizeze obiectivul pentru acest joc şi, învinsă cu 2-1, va trebui să se lupte pentru evitarea retrogradării în turneul play out.
Cu toate că plouase în ziua şi noaptea precedentă, iar terenul a fost foarte greu şi pentru că vineri pe aceeaşi suprafaţă de joc s-a disputat partida Aerostar Bacău - Bucovina Pojorâta, meciul dintre SC Bacău şi CF Brăila a fost unul plăcut ochiului, mai interesant decât unul care se dispută în condiţii optime. CF Brăila a avut prima ocazie a partidei. Formaţia vizitatore a beneficiat de o lovitură liberă, Necoară a centrat, dar, atent, portarul gazdelor a reţinut mingea, iar la faza imediat următoare a fost rândul lui Hurdubei să ameninţe poarta brăileană. Au urmat alte două situaţii periculoase de poartă cu Roşu şi Tudor în prim plan, însă, şi după acestea tabela a rămas nemodificată. Ratările lui Hurdubei (min. 26 şi 28) au prefaţat golul gazdelor. În minutul 36, după o acţiune colectivă a echipei SC Bacău, George Taban a şutat înşelător, de la 25 de metri lateral dreapta, iar mingea s-a oprit în vinclul porţii lui Comănescu. Surprins de această execuţie portarul brăilenilor, care până atunci avusese o prestaţie bună, a rămas fără replică la şutul lui Taban. CF Brăila a replicat imediat, însă, mingea şutată de Frunză, de la 35 de metri, nu i-a creat mari probleme lui Petrariu şi gazdele au intrat în avantaj la cabine.

Lozneanu şi Roşu au înscris în repriza a doua

Cu tricourile schimbate la pauză, ambele formaţii şi-au reluat rolurile din teren, iar în minutul 52, Comănescu a reuşit să prindă, în doi timpi, mingea şutată de Miron. Băcăuanii au reuşit să trimită din nou mingea în poartă, în minutul 52, dar reuşita lui Hurdubei a fost anulată de arbitrul de centru pe motiv de ofsaid. Două minute mai târziu, brailenii au obţinut un corner şi au fost la un pas de a egala, dar acest lucru nu s-a întâmplat, iar, în minutul 58, SC Bacău şi-a mărit avantajul. Miron, cel mai bun jucător al gazdelor, a executat un corner de pe partea dreaptă, mingea respinsă de apărătorii brăileni a ajuns la Lozneanu, iar acesta, de la 12 metri, a şutat la firul ierbii, iar mingea s-a oprit în plasa porţii lui Comănescu.
La doar trei minute distanţă, CF Brăila a avut şansa de a reduce din diferenţă numai că la şutul lui Cazan, Mihalachioaie a degajat mingea de pe linia porţii şi astfel şi-a salvat echipa de la primirea unui gol care ar fi putut relansa partida. Oaspeţii au reuşit însă să înscrie în minutul 73, când Spătaru a centrat în careu, iar Costel Roşu a făcut inutilă intervenţia lui Petrariu, dar nu au reuşit să şi egaleze, cu toate că, după felul în care au abordat acest joc, meritau măcar un rezultat de egalitate.
SC Bacău şi-a conservat fragilul avantaj şi s-a calificat în turneul play off, iar CF Brăila, care a lăsat o impresie fumoasă în ultimul meci din retur, va lupta pentru evitarea retrogradării în turneul play out.

CF Brăila: Comănescu - Spiridon, Ignat, Ivan, Ghiocel (min. 46: Spătaru) - Dima, Olenic, Frunză, Necoară - Roşu, Cazan

Rapid CFR Suceava este prima adversară a brăilenilor în play out

Vineri, 18 aprilie, de la ora 17.00, în prima etapă a turneului play out, CF Brăila va juca pe stadionul Municipal în compania echipei Rapid CFR Suceava.

6. Farul Constanţa 10 2 3 5 6-14 9

Cele şase echipe se întâlnesc în sistem tur-retur. La finalul turneului play out primele trei clasate vor ramâne în Liga a II-a, iar ultimele trei vor retrograda în Liga a III-a.
Deplasarea redactorului cotidianului Obiectiv Vocea Brailei a fost asigurată de clubul de karate SKI, CS Bukyo Brăila.