Brăilenii au mimat fotbalul şi au pierdut din nou

Una caldă, alta rece la CF Brăila. După victoria din etapa intermediară de la Galaţi a urmat un joc mediocru pe teren propriu şi un rezultat, 0-1, care a reflectat întocmai evoluţia elevilor lui Pânzaru în teren. Este a doua oară când CF Brăila joacă în superioritate numerică mai bine de o repriză şi nu reuşeşte să câştige. Iar sâmbătă brăilenii au avut de înfruntat o adversară în care au evoluat doi fotbalişti născuţi în 1997 şi unul în 1998 şi care şi-a menajat şase titulari, pentru că ACS Berceni va juca în runda următoare cu FC Clinceni şi vrea victoria în această partidă. Nici aşa, CF Brăila nu a reuşit să obţină prima victorie pe teren propriu din acest miniretur sau măcar un egal.
Firesc, la finalul partidei a urmat un schimb de replici între un grup de suporteri şi jucători. Brăilenii au spus că această echipă este o ruşine pentru sportul brăilean şi au cerut demisia antrenorului care, în opinia lor, a greşit din nou că l-a ţinut în teren tot meciul pe Ndigwe."Numai să înjuraţi ştiţi, de încurajat nu ne-aţi încurajat niciodată", a fost răspunsul antrenorului Alin Pânzaru. Imediat a venit şi o replică a lui Sorin Frunză: "Toţi ne acuzaţi dar nu ştie nimeni ce greutăţi întâmpinăm zi de zi. Nu avem apă caldă, caloriferele se sparg mereu şi tremurăm de frig, mâncarea este aşa cum este. Aduceţi voi jucători care să vă mulţumească cum joacă şi să câştige", a spus Frunză. Cert este însă că nu numai Ndigwe a jucat slab, marea majoritate a jucătorilor lui Pânzaru au mimat fotbalul, iar în aceste condiţii gruparea brăileană a pierdut din nou lamentabil şi se îndreaptă cu paşi repezi spre retrogradare.
În partida cu ACS Breceni jucătorii brăileni au făcut un concurs: care şutează cel mai mult pe lângă sau peste poartă. Gazdele au expediat prima minge pe spaţiul porţii abia în minutul 44 prin Ochia, însă mijlocaşul brăilean a şutat prea slab ca să-i dea emoţii lui Mieilă. Până în acel moment, elevii lui Pânzaru au expediat numai şuturi anemice care au ocolit de fiecare dată ţinta. ACS Berceni a tras un semnal de alarmă în minutul 32. Pădureţu i-a pasat lui Stan iar acesta a şutat destul de periculos dar Leu a fost la post. În minutul 41, Ştefan l-a faultat la mijlocul terenului pe Cazan şi a fost trimis la cabine de arbitrul de centru dar gazdele nu au profitat de omul în plus.
Nici pauza nu a fost un sfetnic bun pentru brăileni. La reluare, tot oaspeţii au trecut pe lângă gol, prin Nistor. Ba mai mult, în minutul 61, Alexandru Stan a profitat de o neînţelegere între Leu şi Spiridon şi şi-a adus echipa în avantaj. Zece minute mai târziu ar fi putut fi 2-0 pentru oaspeţi, dar Nistor a irosit şansa de a-şi trece numele pe lista marcatorilor. Cu toate că au fost lipsite de orizont în acest joc, gazdele ar fi putut totuşi marca în minutul 82 dar, de la 8 metri, Ndigwe a şutat mult peste transversală iar câteva minute mai târziu Ghiocel, din unghi, nu a reuşit să-l învingă pe Mieilă şi CF Brăila a mai bifat o înfrângere.
CF Brăila traversează unul dintre cele mai slabe sezoane şi se îndreaptă spre Liga a III-a.

CF Brăila: Leu - Roşu, Spiridon, Ivan, Necoară (min. 66: Câmpeanu) - Frunză, Neagoe, Ochia, Iordache (min. 61: Ghiocel) - Cazan (min. 74: Dima), Ndigwe.