Brăilenii au câştigat, cu 3-1, prima bătălie cu Oţelul

Dacia Unirea a reuşit să elimine Oţelul din Cupa României, însă, din cauza ratărilor, victoria brăilenilor s-a conturat abia în cea de-a doua repriză a prelungirilor. În jur de 2.000 de iubitorii ai sportului rege i-au condus spre victorie pe elevii lui Alin Pânzaru. Cu puţin timp înainte de faza în care gazdele au egalat, toţi spectatorii din tribune au început să scandeze Brăila!, Brăila!, iar încurajările nu au contenit nici după ce Dacia Unirea conducea cu 3-1. Atmosfera din teren şi cea din tribune a fost superbă la acest joc, iar rezultatul meciului le-a permis brăilenilor să acceadă în faza şaisprezecimilor de finală ale Cupei României. Bucuros de rezultat, dar cu o faţă îngrijorată, preşedintele clubului brăilean, Valentin Avramescu, a spus că această echipă este în stare să facă performanţă: "Neplătiţi de opt luni de zile au fost în stare să obţină rezultate foarte bune în campionat şi în cupă, ce lucruri frumoase am putea realiza noi cu acest colectiv, dacă fotbaliştii ar fi plătiţi la zi!". Cele două formaţii s-au tatonat în prima repriză, astfel că situaţiile clare de gol au fost rare. Stelian Nicoliţă pentru gazde şi Chipirliu, pentru oaspeţi, au irosit singurele ocazii mari de gol ale primei părţi. Cu toate că Moise a şutat periculos la începutul părţii secunde, oaspeţii au fost cei care au făcut legea în teren, iar tabela s-a modificat în favoarea lor în minutul 61, când Miron a profitat de o gafă a lui Niţă şi a şutat la colţul lung, fără speranţe pentru Mitrea. Pânzaru l-a trimis în teren pe Onofraş, iar brăilenii au preluat iniţiativa. În minutul 71, Onofraş a şutat violent din interiorul careului, Preda a respins mingea în faţă, însă Muscă a fost blocat de fundaşii centrali ai Oţelului, chiar în momentul şutului. Moise şi-a încercat şansa de la distanţă, însă mingea şutată de el pe mijlocul porţii a fost parată de Preda. Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Frunză a centrat din lovitură liberă, iar Alexandru Muscă a restabilit egalitatea. Muscă a mai ratat o mare ocazie de gol în minutul 92, astfel că meciul a intrat în prelungiri.

Dacia Unirea şi-a dominat adversara în prelungiri

Oţelul a avut şansa de a marca la începutul primei reprize de prelungire. Chipirliu a scăpat singur cu Mitrea, însă portarul brăilean s-a comportat ca un veritabil fundaş, l-a talonat pe gălăţean şi l-a scos în afara careului. Chipirliu a şutat din unghi, însă mingea s-a oprit în plasa laterală. În minutul 104, după o acţiune de contraatac a gazdelor, Puşcaşu a trimis mingea în bara din stânga a porţii gălăţene. Cu puţine secunde înainte de finalul primei reprize a prelungirilor gălăţeanul Stoian a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi a fost trimis la cabine. În repriza a doua, cu un jucător în plus pe teren, brăilenii au asaltat poarta lui Preda şi s-au desprins la 2-1, după reuşita lui Gabriel Iosofache (min. 110). Elevii lui Pânzaru au continuat să atace şi după patru minute au obţinut un penalty, pe care Alexandru Muscă l-a transformat cu sânge rece, iar Dacia Unirea avea obiectivul realizat.

Declaraţii după meci

Sorin Frunză (căpitanul echipei Dacia Unirea): "Am obţinut o victorie muncită, dar meritată şi i-am bucurat pe suporterii noştri din tribune. Sper ca sâmbătă numărul brăilenilor care vor veni pe Municipal să fie mult mai mare. Noi facem o treabă serioasă la Brăila şi vrem să fim respectaţi. Sâmbătă va fi cu totul alt meci, însă noi dorim să câştigăm şi jocul din campionat cu Oţelul".
Alexandru Muscă (atacantul Daciei Unirea, care a marcat de două ori): "Sunt fericit că am dat două goluri şi mi-am ajutat echipa să promoveze în faza următoare a Cupei României. Am meritat victoria. Acum trebuie să uităm repede acest rezultat şi să ne pregătim cu atenţie pentru jocul din campionat".
Daniel Florea (antrenorul principal al Oţelului Galaţi): "Cu puţină şansă partida se putea încheia cu scorul de 1-0 pentru noi. Jucătorii şi-au dorit să câştige şi am fost la două minte distanţă de un succes. Ce să spun, sunt dezamăgit de rezultat, acum ne punem speranţele în meciul de sâmbătă. Şi ar mai fi ceva de spus, după părerea mea, arbitrajul a fost de partea gazdelor".

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ghiocel, Ivan, Stănciulescu - Roşu (min. 68: Puşcaşu), Petean, Frunză, Moise (min. 81: Iodofache) - S. Nicoliţă (min. 62: Onofraş), Al. Muscă.
Antrenor: Alin Pânzaru
Oţelul Galaţi: Preda - Marus (min. 85: Ioniţă), Cojoc, Asanache, Murgoci - Stoian, Ştefan (min. 82: Adăscăliţei), Dajbog, Stănescu (min. 115: Avram) - Chipirliu, Miron
Antrenor: Daniel Florea