Brăilenii au ajuns la a patra înfrângere consecutivă

Formaţia brăileană continuă seria meciurilor foarte slabe pe teren propriu. După ce au făcut figuraţie în jocul cu Gloria Buzău şi au pierdut, aceiaşi jucători au fost la fel de penibili sâmbăta trecută în disputa de pe Municipal cu SC Bacău. Situaţia grea din punct de vedere financiar prin care trece clubul şi-a pus fără discuţie amprenta asupra evoluţiei din teren a jucătorilor. Pânzaru nu-i mai poate motiva în niciun fel, iar corabia brăileană se îndreaptă cu paşi repezi spre Liga a III-a. Mai mult, se pare că s-au creat şi câteva bisericuţe în cadrul lotului, iar dacă într-adevăr se doreşte ca fotbalul de la Dunăre să rămână în acest eşalon ar trebui tăiat în carne vie, iar jucătorii care generează tensiuni să fie îndepărtaţi de la echipă cu orice risc. Sâmbătă, CF Brăila nu a jucat nimic. În prima repriză, fotbaliştii echipei gazdă au trecut de puţine ori linia de centru şi nu au trimis niciun şut pe spaţiul porţii. Doar în minutul 28, Bosoi, după o cursă pe partea dreaptă, a centrat în careu, dar Câmpeanu a ratat întâlnirea cu mingea. Băcăoanii, în schimb, au periclitat de două ori poarta lui Leu, prin Rusu (min. 24) şi Ungureanu (min 33), însă în ambele situaţii Leu a fost la post.
La două minute de la reluare, speranţele celor 200 de spectatori într-un succes al favoriţilor lor au început să renască. Frunză a pasat la marginea careului advers, Câmpeanu a sărit peste minge, iar Ciocâlteu a şutat, de la 14 metri, în plasa porţii apărate de Petrariu. A fost însă doar un foc de paie, pentru că în minutul 65 oaspeţii au reuşit să restabilească egalitatea prin Predoiu, iar în minutul 82 Bogdan Rusu şi-a adus echipa în avantaj. În minutul 84 putea fi 3-1 pentru SC Bacău, numai că Husein, de la 7 metri, l-a luat la ţintă pe Leu. La faza imediat următoare s-ar fi putut restabili egalitatea însă mingea şutată de Bosoi a fost parată de Petrariu.
CF Brăila a bifat astfel a patra înfrângere consecutivă, iar perspectiva nu este una roză pentru gruparea de la Dunăre.

CF Brăila: Leu - Bosoi, Spiridon (min. 79: Ndigwe), Ivan, Colilie - Frunză, Neagoe, Ochia, Ciocâlteu - Cazan (min. 83: Iordache), Câmpeanu.