Brăilenii au încheiat anul 2014 cu o înfrângere la scor

CF Brăila a pierdut la scor la Piteşti şi poate unii ar fi tentaţi să-i acuze pe jucători că au mers în această deplasare în excursie, însă adevărul este altul. Fotbaliştii brăileni au primit ultimul salariu pentru luna august, iar din septembrie şi până în acest moment lor nu li s-a mai dat nici un ban. Suntem în decembrie şi vin sărbătorile de iarnă pe care, probabil, jucătorii de la CF Brăila le vor "petrece" tot cu buzunarele goale, ca anul trecut. Au mai fost şi câţiva titulari indisponibili, astfel că în condiţiile date brăilenii au contat în joc în partida de la Piteşti doar în primul sfert de oră. O perioadă bună de joc, în care au avut două situaţii de poartă şi puteau înscrie măcar o dată. În minutul 10, Puşcaşu a recuperat mingea la mijlocul terenului, i-a pasat lui Spătaru însă şutul mijlocaşului brăilean a fost trimis milimetric pe lângă poartă. Trei minute mai târziu a fost rândul lui Puşcaşu să rateze dintr-o situaţie asemănătoare.
Şi cum ocaziile se răzbună, la prima acţiune ceva mai consistentă gazdele au obţinut un corner, Szabo (min. 16) a centrat în careul brăilenilor, iar Viţelaru a înscris cu capul. După primirea golului, elevii lui Pânzaru au încercat să revină în joc, însă după numai nouă minute, pe contraatac, Popovici a centrat de pe partea stângă în interiorul careului, iar Pătulea a făcut inutilă intervenţia lui Mitrea şi a stabilit scorul primei reprize, 2-0 pentru Academica Argeş Piteşti.

Brăilenii cu posesia mingei, gazdele cu golurile

În repriza a doua, formaţia gazdă a mai înscris de trei ori. Elevii lui Pânzaru au avut mai mult posesia mingei însă nu au periclitat poarta. Gazdele, în schimb, au lovit pe contraatac. În minutul 63, după o pasă primită de la Szabo, Pătulea a dus scorul la 3-0, iar spre finalul partidei Chiţu a realizat "dubla" şi Academica Argeş Piteşti s-a impus cu 5-0.
În urma acestui rezultat, CF Brăila a încheiat anul competiţional 2014 pe locul al optulea, la doar un punct distanţă de zona echipelor care vor juca la turneul play off.
"Am avut două ocazii, dacă am fi înscris în primul sfert de oră poate era altceva, după aceea gazdele au dominat jocul. Academica este o echipă puternică, are toate condiţiile de a face performanţă, are bani, are jucători. Când nu ai ce mânca, nu poţi fi cu gândul la fotbal. Noi nici nu am avut unde să facem antrenament în săptămâna premergătoare jocului, am fost o singură zi la balon, atât. Nu puteam risca să ne rupem picioarele prin noroaie. Sper ca în perioada imediat următoare să ni se spună clar dacă vom avea sprijinul financiar pentru a continua în Liga a II-a, ce să o tot lălăim aşa...", a declarat antrenorul Alin Pânzaru.

CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Olenic, Ghiocel, Stănciulescu - Spătaru (min. 66: Iordache), Puşcaşu (min. 72: Niţă), Ivan, Frunză - Dima, S. Nicoliţă (min. 60: Ndigwe).