Brăilencele au realizat scorul etapei inaugurale

HC Dunărea a debutat cu dreptul în ediţia de campionat 2014-2015 a Ligii Naţionale de handbal feminin. Elevele Alexandrinei Soare au evoluat la turaţie maximă şi au realizat scorul etapei inaugurale, 36-23 în disputa de pe teren propriu cu nou promovata Mureşul Târgu Mureş. Formaţia vizitatoare a contat în jocul de la Brăila doar până în minutul 10. În această perioadă HC Dunărea a condus cu 3-0 şi cu 5-3 dar formaţia din Târgu Mureş a reuşit să egaleze de fiecare dată. După primele zece minute gazdele s-au distanţat la 8-5, graţie unei triple realizate de Ramona Farcău, Irimia a punctat pentru 9-5 iar Farcău, aflată într-o zi foarte bună de joc, pentru 10-5 în minutul 17. Cu toate că în minutul 27 avea un avans de şapte lungimi, la pauză HC Dunărea conducea cu 15-10. În repriza a doua elevele Alexandrinei Soare au făcut legea în teren, Farcău a fost de neoprit şi cu patru minute înainte de finalul partidei gazdele conduceau la 13 goluri diferenţă, 32-19. Acelaşi decalaj s-a consemnat şi după cele 60 de minute de joc, 36-23.
Cu 12 reuşite Ramona Farcău a fost golgetera partidei, ea fiind secondată de Ada Moldovan cu 7 goluri marcate. Gabriela Dobre a avut din nou o evoluţie foarte bună, ea reuşind să pareze şi o aruncare de la 7 metri, însă, cu toate că a fost folosită mai puţin şi Elena Voicu a reuşit să apere două aruncări de la 7 metri.
Golurile formaţiei brăilene au fost marcate de Farcău 12, Moldovan 7, Horjea 4, Perianu 3, Czeczi 3, Ganichkina 3, Gheorghe 1, Boldyreva 1, Irimia 1, Safta 1.