Brăilencele au fost egalele campioanelor în prima repriză

Formaţia brăileană a reuşit aseară să ţină pasul o repriză cu lidera la zi a Campionatului Ligii Naţionale de handbal feminin, CSM Bucureşti, iar tabela a reflectat acest lucru la finalul primului act. HC Dunărea a condus la două goluri, 9-7, în minutul 18, însă de la acest scor bucureştencele au înscris de patru ori şi au preluat conducerea cu 11- 9. CSM Bucureşti a condus cu 13-11 în minutul 28 însă Oana Apetrei, cea mai bună handbalistă de pe teren în prima repriză, şi Brot au marcat pentru gazde astfel că la pauză tabela consemna un rezultat de egalitate, 13-13, în conformitate cu realitatea din teren. Campioana en titre a avut o evoluţie foarte bună după pauză. Elevele lui Kim Rasmunssen s-au distanţat la 21-15 în minutul 40 şi partida era jucată. Bucureştencele s-au impus, în final, cu 34-27 şi au bifat cea de-a 17 victorie din acest campionat.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat Apetrei 9 goluri, Zamfirescu 5, Brot 4, Czeczi 3, Tiron 3, Moldovan 2, Gheorghe 1, iar pentru CSM Bucureşti au înscris Gullden 6 goluri, Vărzaru 6, Martin 5, Manea 4, Curea 3, Da Silva 3, Vetkova 2, Rodrigues 2, Bazaliu 1, Torstensson 1, Brădeanu 1. Mai multe detalii în ediţia de maine.