Becali şi-a găsit liniştea. Steaua a învins Ceahlăul cu 3-0

După victoria categorică a Stelei în faţa echipei Ceahlăul Piatra Neamţ, de 3-0, finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat că de când este la gruparea stelistă nu a mai "avut aşa o linişte" ca la acest meci din etapa a V-a a Ligii I, având numai cuvinte de laudă la adresa jucătorilor. "Demult nu am mai trăit aşa, cred că de când sunt la Steaua nu am mai avut aşa o linişte. O echipă mare câştigă la scor cu echipele mici. Tănase este magnific, Rusescu marcator de rasă, iar Borceanu este pistonul echipei. Filip a intrat foarte bine şi chiar şi Popa a intrat cu mult curaj. Rusescu o să fie convocat la naţională pentru că îl obligă jocul", a declarat Becali.
Steaua a învins, duminică seară târziu, cu scorul de 3-0 (2-0), echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci contând pentru etapa a V-a a Ligii I, în care la stelişti a debutat şi Adrian Popa, achiziţionat în această săptămână.
Golurile au fost marcate de de Rusescu '11, '60 şi Rocha '33. La primul gol al Stelei, Bourceanu a centrat din corner, Martinovici a întors în faţa porţii iar Rusescu a reluat din trei metri cu latul în poartă. În minutul 33, Rusescu a ratat un şut la poartă, mingea a ajuns la Rocha, care a marcat din opt metri. La 15 minute după pauză, Chipciu a centrat de pe stânga, Iovici a respins în faţă, de unde Rusescu a reluat de la 9 metri în poarta goală.
La Steaua au evoluat: Stanca - Dumitraş, Martinovic, Chiricheş, Pârvulescu - Bourceanu, Pintilii (Popa '46) - Chipciu (Filip '69), Rusescu (M. Costea '64), Tănase - Rocha
Ceahlăul i-a avut în teren pe: Jovici - Marc, Cazan, Ichim, ţepeş - Monroy - Constantinescu, Golubovici (Velici '88), Onciu (Achim '58), Stana - Lukanovici (Bădescu '46).
S-au acordat patru cartonaşe galbene: Pintilii '35, Rocha '53, respectiv Onciu '22 şi Ichim '40. Partida a fost arbitrată de Adrian Cojocaru, centru - Sebastian Gheorghe, Marius Marchidanu, tuşe - Ionuţ Cozac, asistent. La meci au asistat 9.773 de spectatori.