Au fost desemnate semifinalistele Cupei Primăverii la fotbal în sală

• Armata a făcut “instrucţie” cu Pricons •  jucătorii echipei Armata au dedicat victoria fostului coleg de echipă, Liviu Roman, răpus de o boală foarte rară • marţi, 3 aprilie, de la ora 17.00, sunt programate semifinalele: Penitenciarele – Inspectoratul Şcolar şi Armata – Poliţia de Frontieră

Joi, 29 martie, opt formaţii şi-au disputat calificarea în semifinalele Cupei Primăverii la fotbal în sală, cel mai mare turneu organizat la Brăila în ultimii ani.

În primul meci al serii, Armata a făcut “instrucţie” cu Pricons, pe care a învins-o fără drept de apel, cu 7-1, după ce la pauză Cătălin Constandache şi colegii săi au condus cu 4-0. Jucătorii echipei Armata au făcut o poză de grup în tricouri cu numele unui fost coleg de echipă, Liviu Roman, decedat în urmă cu puţin timp, după ce a fost răpus de o boală foarte rară, autoimună, care a avut o evoluţie extrem de rapidă. Apoi au dedicat victoria fostului coleg. Viorel Banciu a realizat un hat trick, Cătălin Constandache o “dublă”, celelalte goluri ale învingătorilor fiind marcate de Pascu şi Cotigă. Golul de onoare al celor de la Pricons a fost înscris de Mihalache.

Meciul al doilea a avut de toate, faze frumoase, multe goluri şi două eliminări, delegatul de la BRN şi Micuj, jucătorul celor de la Inspectorarul Şcolar, fiind trimişi în tribună. Inspectoratul Şcolar s-a impus cu 8-4, după ce la pauză scorul a fost egal, 2-2. Pentru învingători au marcat Micu (min. 3), Munteanu (min. 18), Anghel (min. 21), Tănase (min. 27), Dobrin (min. 31), V. Ivan (min. 34, 37), Mocanu (min. 40), iar pentru BNR au înscris Enache (min. 9, 20, 34) şi Gălăţeanu (min. 23).

Partida dintre Poliţia de Frontieră şi ANAF a fost câştigată de prima echipă cu 3-2. Poliţia de Frontieră a marcat în minutul 8 prin Marian Petre şi a condus cu 1-0 la pauză, iar în minutul 26, acelaşi jucător a majorat avantajul echipei sale la 2-0. ANAF a redus din diferenţă în minutul 33 prin Claudiu Vîlcea. Cu un minut înainte de finalul partidei, fiecare echipă a marcat câte un gol, echipa gazdă prin Dragoş Căruceru, cealaltă prin Claudiu Vîlcea, astfel că Poliţia de Frontieră s-a impus cu 3-2.

În ultimul meci al serii, echipa Penitenciarelor s-a impus la scor, 5-1, în partida cu Yazaki, V. Ion (min. 15), G. Ion (min. 15), Tudorache (min. 24), Satnoianu (min. 26) şi Mucea (min. 28), au marcat pentru învingători, respectiv Bordeianu (min. 29), pentru Yazaki.

Marţi, 3 aprilie, de la ora 17.00, sunt programate semifinalele după următorul program: Penitenciarele – Inspectoratul Şcolar şi Armata – Poliţia de Frontieră.