Atleţii de la LPS au cucerit patru medalii la naţionalele de juniori III

La sfârşitul săptămânii trecute, atleţii de la LPS Brăila au cucerit patru medalii la naţionalele indoor ale juniorilor III. Sportivul pregătit de profesoara Anilena Anton, Andrei Negoiţă, a câştigat proba de 60 m garduri cu un timp foarte bun, 8:83 secunde. În urma acestui rezultat atletul de la LPS a fost cooptat în lotul naţional al României pentru competiţia rezervată juniorilor III, International Rumi Childrens Games de la Konya, Turcia, care va avea loc în perioada 19-24 aprilie. În Turcia Andrei Negoiţă va participa în proba de 100 m garduri. La naţionalele indoor de la Bucureşti, un alt sportiv pregătit de profesoara Anilena Anton, Matei Tronciu, a cucerit medalia de bronz la 60 m garduri. De altfel, în finala probei de garduri, în afară de cei doi medaliaţi au mai fost alţi trei colegi de-ai lor, Alexandru Iconaru, care s-a clasat pe locul al patrulea, Ionuţ Buzea şi Marian Petre, care au ocupat poziţiile a şasea şi respectiv a şaptea. Celelalte două medalii de bronz au fost adjudecate în finala probei de 60 m garduri fete, de Andreea Caracudă de la grupa profesoarei Sica Lazăr şi în finala probei de 60 m plat de George Tudor, sportiv de la grupa profesorului Nicolae Iorga.

În finala probei de 60 m garduri fete LPS a mai avut două finaliste, pe Nicoleta Banaga şi pe Maria Cucerenco, prima s-a clasat pe locul al patrulea, iar cea de a doua pe al cincilea.
"Rezultatele obţinute de atleţii de la LPS Brăila au fost foarte bune, patru medalii şi mulţi finalişti, ceea ce ne dă speranţe că şi pe viitor vom conta în lupta pentru podium. Negoiţă a avut o prestaţie care i-a adus cooptarea în lotul naţional al României pentru concursul din Turcia unde sper să obţină un rezultat bun", a declarat profesoara Anilena Anton.