Arabia Saudită a realizat prima mare surpriză a competiției

• aceasta a obținut o victorie istorică, 2-1, în partida cu Argentina lui Lionel Messi • astăzi se încheie prima etapă din faza grupelor

Marți, în cea de a treia zi a Cupei Mondiale din Qatar, Arabia Saudită a realizat surpriza competiției, învingând-o cu 2-1 pe Argentina lui Messi. Pentru Arabia Saudită au marcat Al Shehri, în minutul 48 și Al Dawsari, în minutul 53, iar pentru Argrentina a încris Lionel Messi, din penalty, în minutul 10. Argentinienii au avut și un gol anulat pe motiv de ofsaid, în minutul 29, când a înscris Lautaro Martinez.

Mexic și Polonia au terminat la egalitate, scor 0-0, partida din cadrul primei etape a grupelor.

Polonezii ar fi putut câștiga partida, însă golgheterul Robert Lewandowski a ratat o lovitură de la 11 metri în repriza a doua.

Franța și Australia s-au întâlnit marți, de la ora 21:00, în Grupa D. Marii favoriți în această partidă, așa cum vor fi și în fața celorlalte două reprezentative pe care le va întâlni în faza grupelor, Danemarca și Tunisia, francezii s-au impus cu 4-1 în partida cu reprezentativa Australiei.

Campioana en-titre a marcat prin Olivier Giroud (dublă), Kylian Mbappe și Adrien Rabiot, golul naționalei de la Antipozi fiind înscris de Craig Goodwin.

Celălalt meci al grupei, Tunisia - Danemarca s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Astăzi, 24 noiembrie, la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar sunt programate patru meciuri din grupele G și H, ultimele din prima etapă a grupelor.