Ana-Maria Brânză, cea mai bună sportivă a anului 2013 la CSA Steaua Bucureşti

Scrimera Ana-Maria Brânză a fost desemnată cea mai bună sportivă a anului 2013 la CSA Steaua Bucureşti şi a fost premiată de către Mircea Duşa, ministrul Apărării Naţionale, în cadrul unei festivităţi care a avut loc joi la sediul MapN,potrivit Agerpres.
Brânză a câştigat anul acesta Cupei Mondială la spadă, titlul individual şi locul doi cu echipa la Campionatele Europene, locul 2 în Cupa Campionilor Europeni cu CSA Steaua, medalie de bronz pe echipe la Mondiale.
Pe locul doi s-a situat canotoarea Roxana Cogianu, vicecampioană mondială la 2 rame şi 8^1 şi campioană europeană la 8^1.
Locul trei a revenit altei canotoare, Ionelei Zaharia, vicecampioană mondială cu barca de 8^1 şi campioană europeană în aceeaşi probă.
Scrimerele Simona Pop Maria Udrea (ambele spadă), ambele vicecampioane europene şi medaliate cu bronz la Mondiale, cu echipa, au ocupat locurile 4, respectiv 5, canotorul Cristian Pârghie, vicecampion european la 4 rame, a terminat pe locul 6, sabrerul Alin Badea, vicecampion mondial cu echipa, a ocupat locul 7, judoka Andreea Chiţu s-a clasat pe 9, graţie medaliei de argint de la Europene, Bianca Pleşca (kaiac-canoe) a fost a noua, canotorul Florin Curea a încheiat pe locul 10, luptătoarea Alina Vuc pe 11, iar atleta Bianca Răzor pe 12.
La sporturile de echipă, a fost premiată echipa de rugby, câştigătoarea Cupei României.
Mircea Duşa, ministrul Apărării Naţionale, a spus în alocuţiunea sa: „Dragi sportivi, suntem la final de an, la un moment de bilanţ. Sportivii de la CSA Steaua ne bucură sufletele. Sunt tineri frumoşi care reprezintă cu cinste România în lume. Chiar cu constrângeri bugetare, clubul Steaua rămâne de elită".
Duşa a subliniat că „Armata română este instituţia cu cel mai ridicat nivel de încredere din ţară. Acum avem motive de laudă pentru armată, pentru sportivi. Dorim să întărim sportul de echipă de la clubul nostru, nu vorbesc despre fotbal acum, ci despre baschet, volei, handbal, polo sau hochei pe gheaţă. Multe urări de bine pentru finalul acestui an".
George Boroi, comandantul CSA Steaua, a spus, la rândul său, că aceste „performanţe sunt un motiv de mândrie, mai ales în condiţiile reformei". El a mulţumit sportivilor, antrenorilor şi managerilor pentru performanţele obţinute pe parcursul anului 2013.