Amicalul de la Însurăţei s-a încheiat nedecis

Ieri, Viitorul Însurăţei a susţinut primul test din această săptămână, parteneră de pregătire fiindu-i echipa fanion a oraşului Brăila.
Prima repriză a avut puţine situaţii de poartă, a fost mai mult un joc de uzură, pe fondul căruia, totuşi, ambele formaţii ar fi putut înscrie.
Gazdele au avut două ocazii de gol, la prima Baicu nu a reuşit să fructifice gafa făcută de portarul Botaş, după care a urmat şutul lui Gigel Costache, de la 30 de metri, dar mingea a ocolit ţinta.

CF Brăila a beneficiat de două lovituri libere, ambele executate de Gurguiatu, însă numai prima a fost periculoasă pentru poarta echipei Viitorul, numai că Iorcic a reuşit să scoată mingea de sub transversală. În afară de cele două faze fixe, brăilenii au mai avut o şansă de a deschide scorul prin Bosoi, numai că jucătorul de bandă dreapta al oaspeţilor nu a reuşit să-l păcălească pe portarul formaţiei din Însurăţei, astfel că prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Repriza a doua a fost dominată de oaspeţi, însă elevii lui Vasile Darie nu au găsit drumul spre gol, deşi au beneficiat şi de două penalty-uri, pentru că portarul Iorcic a prins o zi de excepţie, astfel că Necoară şi Cătălin Tudor nu au putut să tranşeze partida în favoarea oaspeţilor.
De altfel, în contul formaţiei vizitatoare s-au mai consemnat şi două situaţii de unu la unu cu portarul echipei gazdă, însă nici acestea nu au modificat tabela, cum nici ocaziile de gol ale gazdelor, care i-au avut în prim plan pe Baicu (min. 70) şi Marius Coman (min. 82) nu s-au concretizat.

Revanşa acestui meci amical se va derula miercurea viitoare, la Brăila.

Viitorul Însurăţei: Iorcic - Cheleş, Paraschiv, Muşat, Bratosin - Costache, Olmazu, Baicu, Pârliţeanu - M. Coman, Lupaşcu.
În repriza a doua la gazde au mai evoluat Merloi, Huţu, Gheorghiţă, Ştefănescu.

CF Brăila: Botaş - Bosoi, Şerban, Gurguiatu, Stănciulescu - Dima, Pascu, Henry - Techiu, Panait, Badea.
Rezervele oaspeţilor pentru acest amical au fost Mitrea, Moldoveanu, Tudor, Olenic, Ilie, Necoară, V. Nicolae şi Iosofache.