Alina Graţiela Ene şi Gabriela Dragomir au făcut legea şi la 800 m liber

Vineri, în cea de a treia zi a naţionalelor de nataţie de la Bucureşti, doar Gabriela Dragomir a urcat pe podium, sportiva pregătită de antrenoarea emerită Gabriela Stoicescu Clinciu reuşind să se claseze pe locul al doilea în proba de 200 m liber. În aceeaşi reuniune Ene a sosit a cincea în finala A a probei de 200 m fluture, iar Claudiu Curte a ocupat poziţia a opta atât la seniori cât şi la juniori în finala B, la 200 m fluture.
Sâmbătă, Alina Graţiela Ene a obţinut medalia de bronz la 50 m fluture apoi s-a impus clar, conform aşteptărilor, în proba favorită, cea de 800 m liber, medalia de argint revenindu-i colegei ei de grupă, Gabriela Dragomir. Gabriel Cange, atât la seniori cât şi la juniori, s-a clasat pe locul al optulea în finala B la 100 m bras şi tot pe acelaşi loc s-a regăsit şi după finala de 1500 m liber, aici brăileanul având o evoluţie foarte slabă.
"Sunt mulţumită de locurile obţinute de sportivii mei, dar nu şi de timpii realizaţi", a declarat la finalul reuniunii de sâmbătă antrenoarea emerită Gabriela Stoicescu Clinciu.
Vă reamintim că miercuri, în prima zi a Campionatului Naţional de natatie în bazin descoperit de la Bucuresti, înotătoarea de la LPS Brăila pregătită de antrenoarea emerită Gabriela Stoicescu Clinciu, Alina Graţiela Ene a obtinut medalia de argint în proba de 100 m fluture. În aceeaşi reuniune Gabriel Cange s-a clasat pe locul al şaptelea în finala A la 200 m bras, în clasamentul seniorilor şi pe al patrulea în cel al juniorilor. Joi, în cea de a doua zi a competiţiei de la Bucuresti, Alina Graţiela Ene s-a impus clar la 200 m mixt apoi a cucerit aurul şi în proba maraton a nataţiei, cea de 1500 m liber. Pe treapta a treia a podiumului la 1500 m liber a urcat Gabriela Dragomir. Tot joi, Gabriela Dragomir a încheiat finala A la 100 m liber pe locul al cincilea, Gabriel Cange a ocupat locul al şaselea la seniori şi al patrulea la juniori în finala B a probei de 200 m mixt, în timp ce Emil Roşianu s-a clasat pe primul loc în finala B la 800 m liber, atât la seniori cât şi la juniori.