Alexandru Chipciu a rezolvat problema câştigătoarei în două minute

Lupu (min. 9 şi 31) a ratat două situaţii de unu la unu cu Straton şi tot el a recuperat mingea în apropierea careului bucureştean, a centrat perfect în faţa porţii iar Chipciu a făcut inutil plonjonul lui Straton, min. 35: 1-0.
Oaspeţii au repus balonul în joc însă elevii lui Ciobanu l-au recuperat, mingea a ajuns în careu la Chipciu, care a driblat doi adversari şi a şutat cu sete la colţul lung, astfel că gazdele au mărit avantajul la 2-0.
Prima repriză s-a încheiat cu o acţiune periculoasă a rapidiştilor, însă mingea trimisă de Barbu la colţul scurt, de la 2-3 m a fost deviată în corner de Mitrea.
Partea secundă a întâlnirii nu a mai fost la fel de agitată ca prima. Gazdele s-au mulţumit să păstreze rezultatul iar Mihai Ciobanu l-a scos pe jucătorul meciului, Alexandru Chipciu încă din minutul 76, în scopul de a-l menaja pentru etapa intermediară de marţi, când CF Brăila se deplasează la Farul II, astfel că apetitul ofensiv al gazdelor a scăzut.
În aceste condiţii Rapid a fost mai periculoasă în repriza a doua însă Mitrea a avut două intervenţii consecutive excelente la şuturile lui Răduţă (min. 66) iar în minutul 73 a făcut din nou o paradă la reluarea din 3-4 m a lui Ioniţă.
Partida s-a încheiat cu victoria meritată a gazdelor, prima dealtfel obţinută prin joc, în retur, însă una foarte importantă pentru că a fost obţinută în faţa ocupantei locului secund din seria a doua.
CF Brăila: Mitrea - Ilie (min. 76: Bălan), Olenic, V. Nicolae, Necoară - Bosoi, Pânzaru, Stănciulescu, Iosofache (min. 87: V. Gheorghe) - Chipciu (min. 76: Mândroasa), Lupu (min. 87: M. Coman).