Adrian Bărbieru locul al doilea la Memorialul «Pavel Luşcevschi»

Pugiliştii de la Centrul Olimpic de box de la Brăila au avut evoluţii bune la Memorialul "Pavel Luşcevschi", competiţie care s-a desfăşurat în Republica Moldova, în perioada 18-20 februarie. La acest turneu internaţional, la care au fost prezenţi boxeri din trei ţări, Republica Moldova, Ucraina şi România, sportivii care se pregătesc la Brăila au obţinut trei locuri întâi un loc doi şi trei locuri trei. Brăileanul Alexandru Bărbieru l-a învins în primul meci pe un pugilist din Ucraina, însă a pierdut în finală în faţa unui reprezentant al gazdelor şi s-a clasat pe poziţia a doua la categoria 69 kg. Printre câştigătorii competiţiei s-au regăsit Alexandru Popescu la categoria 60 kg, Alberto Biro la categoria 81 kg şi Emanuel Mican la categoria plus 91 kg, iar locuri trei au obţinut Andrei Udubaşa la categoria 56 kg, Adrian Zgavarogea la categoria 64 kg şi Vlad Neamţu la categoria 91 kg. Din delegaţia brăileană au făcut parte şi trei juniori, însă aceştia au boxat în afară de concurs. Conform precizărilor făcute de tehnicienii care i-au însoţit pe sportivi, o prestaţie bună a avut-o brăileanul Valentin Moise.

Boxerii au fost însoţiţi la această competiţie de antrenorii Valentin Vrânceanu, Titi Tudor, George Perţea şi Gigi Moise.
"O competiţie utilă în perspectiva următoarelor turnee naţionale şi internaţionale. Fiecare boxer a avut câte două meciuri de disputat, iar rezultatele pe care le-am obţinut sunt îmbucurătoare şi ele confirmă nivelul actual de pregătire. De asemenea, o prestaţie bună a avut-o juniorul Valentin Moise, la categoria 54 kg", a declarat George Perţea, antrenorul coordonator al Centrului Olimpic de la Brăila.