ACSC Cazasu, o “nucă tare” şi în Cupă

• formaţia pregătită de Marian Samuilă a câştigat cu 3-1 derby-ul de la Voinţa Şuţeşti • Ionuţ Matei şi Vali Durbacă au realizat câte un hat trick în sferturile Cupei României, faza judeţeană • semifinalele vor avea loc pe 16 mai

Conform aşteptărilor, partida de la Şuţeşti din sferturile Cupei României, faza judeţeană, s-a ridicat la nivelul valoric al unui derby. Formaţia gazdă a deschis scorul în minutul 4 prin Ioan Şerbănescu şi la doar câteva minute distanţă Ciocan a avut golul de 2-0 în vârful bocancului, dar a şutat de la 10 m pe lângă poarta apărată de Ionuţ Baicu. ACSC Cazasu a echilibrat jocul şi în minutul 27 a restabilit egalitatea graţie reuşitei lui Ionuţ Matei, după o pasă foarte bună a lui Toader. Până la pauză s-a jucat pe contre, însă niciuna dintre cele două formaţii nu a mai punctat. În repriza a doua, cu o condiţie fizică net superioară gazdelor, formaţia pregătită de Marian Samuilă a dictat ritmul partidei şi a mai înscris de două ori. În minutul 69 Ionuţ Matei a driblat tot ce a întâlnit în cale şi, de la 6 m, a şutat în plasă şi tot el a stabilit scorul final al partidei, 3-1, pentru ACSC Cazasu, după ce a fructificat o lovitură liberă de la 20 m, cu cinci minute înainte de final.

Iar revelaţia actualului sezon al turneului play-off al campionatului de fotbal al Ligii a IV-a s-a calificat şi în semifinalele Cupei României, faza judeţeană.

Viitorul Ianca, pentru care Vali Durbacă a marcat de trei ori, a realizat scorul acestei faze, 7-1, în partida cu Viitorul Însurăţei, cu menţiunea că formaţia din Însurăţei mizează în acest final de sezon doar pe juniorii din propria pepinieră.

Şi celelalte două favorite, Voinţa Vişani şi CS Făurei, s-au calificat în penultimul act al competiţiei.

Semifinalele vor avea loc pe data de 16 mai.