ACS Comunal Cazasu – Suporter Club Brăila, meciul etapei a 21-a

• partida s-a încheiat nedecis, 2-2 • raportat însă la numărul mare de ocazii ratate, echipa brăileană a pierdut 2 puncte în acest meci pentru că nu a avut om de gol • AFC Urleasca și Viitorul Galbenu au făcut încă un pas spre titlul de campioane județene

În etapa a 22-a a Ligii a V-a, liderii celor două serii au obținut victorii. AFC Urleasca s-a impus cu 6-2 la Tractorul Viziru și, cu un joc mai puțin disputat, își menține avantajul de 11 puncte față de ocupanta locului secund, iar Viitorul Galbenu a câștigat la “masa verde” partida din deplasare de la Bordei Verde, pentru că aceasta nu s-a prezentat, deși evolua pe teren propriu.

Cel mai interesant joc al rundei a 22-a s-a desfășurat la Cazasu între ACS Comunal Cazasu II și Suporter Club Brăila. Pe fondul unui joc echilibrat, echipa brăileană pregătită de Dragoș Trofin a condus la pauză cu 1-0, grație reușitei lui Bălănică, din minutul 26. Jucătorii de la Suporter Club s-au întrecut în ratări în repriza a doua, iar cum ocaziile se răzbună, formația gazdă a restabilit egalitatea în minutul 52, prin Ioniță. Formația brăileană a irosit mari ocazii de a trece în avantaj.  Bălănică, rămas în două rânduri singur cu portarul gazdelor, Tudorel Pârlog, nu a reușit să marcheze, Alexandru Auraș și-a trecut și el numele pe lista ratărilor. Pe contraatac, ACS Comunal Cazasu a marcat prin Luchian, 2-1, și partida părea jucată. În cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua, Paraschiv a egalat și jocul s-a încheiat nedecis, 2-2. Raportat însă la numărul mare de ocazii ratate, Suporter Club Brăila a pierdut 2 puncte în acest meci pentru că nu a avut om de gol.

Podiumul în Seria I: 1 AFC Urleasca II 61 puncte, 2. Victoria Traian II 50 puncte, 3. Stanriz Stăncuța 41 puncte.

Podiumul în Seria a II-a: 1 Viitorul Galbenu 54 puncte, 2. Voința Făurei Sat 46 puncte, 3. ACS Bordei Verde 41 puncte. Tot cu 41 de puncte, dar cu un golaveraj inferior, Voința Surdila Găiseanca ocupă locul al 4-lea.