“Măcel la Braniștea”, acuză Dacia Unirea

* centralul Marius Naidin, decisiv în victoria cu 3-1 a echipei Unirea Braniștea în disputa cu Dacia Unirea * Naidin a acordat echipei brăilene 4 cartonașe roșii * Unirea Braniștea a primit două lovituri de la 11 metri

Dacia Unirea a suferit prima înfrângere din acest sezon competițional, însă victoria echipei Unirea Braniștea a fost facilitată în mod evident de arbitrul de centru Marius Naidin din Pitești. Centralul a făcut tot ce a fost necesar ca Unirea Braniștea să câștige acest meci. A acordat patru cartonașe roșii echipei brăilene, două fundașilor centrali Israel și Gomez, l-a eliminat din teren pe Adrian Baldovin și imediat pe antrenorul cu portarii, Nicolof. Dar a acordat și două lovituri de la 11 metri, dar cel puțin a doua infracțiune văzută de Naidin a fost una inventată. Conducerea clubului a anunțat deja depunerea unui memoriu la forurile de conducere și decizie ale FRF.

Clubul Dacia Unirea a emis un comunicat de presă, un semnal pe care ar trebui să-l ia în considerare cei de la FRF care se ocupă de acest eșalon fotbalistic.

Din păcate astăzi a venit și prima înfrângere a echipei noastre din acest campionat. Pe fondul unei evoluții pe alocuri ezitantă a băieților noștrii, incomodați vizibil de dimensiunile reduse ale terenului, cu gazdele montate pentru un rezultat bun, pe un teren ce îl cunosc foarte bine, rezultatul este unul destul de dur, influențat semnificativ de arbitrajul total pro-gazde, însemnand un adevărat MĂCEL: 4 cartonașe roșii echipei noastre (2 la ambii fundași centrali, 2 la banca tehnică!!!), 2 lovituri de la 11 m pentru gazde (1 ratată), nenumărate lovituri libere din preajma porții noastre, într-un cuvânt un arbitraj sub orice critică, unul care nu are ce căuta pe terenurile oficiale de joc în 2023. Conducerea clubului a anunțat deja depunerea unui memoriu la forurile de conducere și decizie a FRF”, se specifică în comunicatul emis de clubul Dacia Unirea.

Unirea Braniștea a fost superioară la capitolul posesie a mingei în prima repriză, însă prima ocazie clară a avut-o în minutul 31, când Nica a rămas singur cu Toma dar portarul Daciei Unirea a avut o paradă salvatoare. După numai 3 minute, echipa gazdă a deschis scorul, 1-0, prin Iustin Enache.

La ultima fază a primei reprize, Farcaș a rămas singur cu Toma însă și de această dată portarul echipei brăilene a fost imbatabil.

La cinci minute de la reluare, după un contraatac spectaculos, Will Igwe a centrat în careu și Eloh a trimis mingea în plasa porții apărate de Paharnicu, min. 50: 1-1.

Imediat și-a intrat în rol centralul Marius Naidin care l-a eliminat pe Gomez în minutul 54, iar șase minute mai târziu a dictat penalty pentru gazde, însă Răducan a ratat.

Milos cu gazdele, centralul a dictat din nou penalty pentru Unirea Braniștea și cartonaș roșu pentru Israel. Răducan a înscris și echipa gazdă conducea cu 2-1. Nica a mai acordat două cartonașe roșii bancii tehnice brăilene. În minutul 83, pentru lovirea unui adversar a fost eliminat și Răducan. Însă soarta partidei fusese deja stabilită după eliminarea fundașilor centrali ai Daciai Unirea.

Unirea Braniștea a mai înscris o dată prin Dragomir și s-a impus cu 3-1.

Dacia Unirea: Toma – Sava, Israel, Gomez, Igwe – Mendez, Toure (min. 60: Kolade), Boroșu (min. 60: Simion), Eloh – V. Robu (min 60: Koko), Ghiță (min. 46: Răileanu).