A început “Turneul speranţelor” UEFA 2004

• în prima etapă, selecţionata judeţului Brăila a fost învinsă cu 2-0, la Galaţi • Luca şi Filippo au trimis mingea în barele porţii adverse • partida de la Galaţi s-a disputat pe durata a trei reprize de câte 30 de minute

Duminică, selecţionata judeţului Brăila a pierdut cu 2-0 meciul jucat, la Galaţi, pe terenul sintetic al stadionului Dunărea, cu echipa similară a judeţului vecin. Meciul a fost unul spectaculos şi cu multe ocazii ale formaţiei brăilene. Selecţionata coordonată de Cristea Rusu şi Şerban Trofin a trimis de două ori mingea în barele porţii adverse prin Luca şI Filippo, iar pe lista ratărilor şi-au mai trecut numele Zainea, Comşa şi Motoc. În afară de cele două goluri marcate gălăţenii au mai beneficiat şi de un penalty pe care l-a apărat portarul Bogdan Toma.

“Noi am dominat jocul, noi am pasat mai mult şi am ratat marile ocazii, dar ei au fost cu realizările. Scorul este mai puţin important, scopul nostru este ca aceşti copii să crească în valoare şi să aspire la marea performanţă”, ne-a declarat Cristea Rusu.

Meciul de la Galaţi s-a disputat, conform regulamentului, pe durata a trei reprize de câte 30 de minute fiecare în care toţi componenţii celor două selecţionate au evoluat câte 60 de minute fiecare.

La etapa a doua, denumită de organizatori “Turneul speranţelor” la zona în care a fost repartizată Brăila mai participă selecţionatele judeţelor  Galaţi, Buzău, Vrancea, Tulcea şi Constanţa. În etapa a doua selecţionata judeţului Brăila va juca la Constanţa.

Obiectivul final al proiectului Federaţiei Române de Fotbal coordonat de Ion Geolgău îl reprezintă formarea naţionalei UEFA 2004.