«O primă repriză de cascadorii râsului»

HC Dunărea a pierdut cu 20-19, la SCM Craiova, în primul meci din 2016, după un joc foarte slab în prima repriză şi o prestaţie ceva mai aproape de posibilităţile jucătoarelor, în cea de a doua. Handbalistele brăilene au fost de nerecunoscut în prima parte a meciului, una în care au marcat doar două goluri în primele 14 minute, iar la finalul primului act aveau în cont numai şase reuşite, faţă de 12 ale echipei gazdă.

"O primă repriză de cascadorii râsului, iar diferenţa de şase goluri a fost greu de surmontat în repriza a doua. Când alergi o repriză întreagă ca să revii în joc e mai greu să reuşeşti acest lucru, presiunea care te apasă nu-ţi mai dă posibilitatea să fii lucid în joc. Una peste alta s-a văzut o scădere a jocului întregii echipe faţă de cel din tur. Dacă ar fi jucat normal, eu spun că am fi câştigat la Craiova. Noi am stabilit clar ceea ce trebuie făcut în acest meci, din păcate, în prima repriză nu am pus în aplicare strategia pregătită. Pe de altă parte, Craiova venea după un meci oficial şi a jucat ceea ce trebuia. Noi, în schimb, am jucat slab, iar rezultatul reflectă acest lucru", a declarat antenorul Costică Buceschi.
De miercuri, handbalistele brăilene au început să pregătească meciul cu CSM Ploieşti, care va avea loc sâmbătă, în Sala Polivalentă. Două jucătoare au probleme medicale, Pârvuţ, care s-a accidentat la Craiova şi Diana Axinte, care acuză dureri la un genunchi.
"Sâmbătă, cu toate că jucăm pe teren propriu, avem din nou un meci la fel de greu, cu CSM Ploieşti. Am mai spus şi repet acest lucru, returul va fi mult mai greu pentru toate echipele. Avem o perioadă scurtă de recuperare, în care trebuie să remediem acele probleme din jocul nostru şi să câştigăm partida cu ploieştencele", a mai spus Buceschi.
În partida de la SCM Craiova pentru HC Dunărea au înscris Horjea 6 goluri, Moldovan 3, Czeczi 3, Pîrvuţ 2, Gheorghe 2, Tiron 2, Apetrei 1.