Victorie pentru locul al cincilea

Startul de partida le-a apartinut jucatoarelor oaspete, care in minutul al treilea aveau deja doua goluri marcate de Crap si Babeanu.
Numai ca replica gazdelor a fost prompta, Alina Braniste et company, au reusit mai intii sa egaleze si apoi sa se distanteze la trei goluri in minutul 12.
Zalaul a mai avut o tresarire de orgoliu si a egalat la 11-11, cind mai erau patru minute de joc din prima repriza, insa a fost doar un foc de paie, pentru ca la pauza elevele profesorului Liviu Paraschiv au fost cele care aveau avantaj pe tabela.
In repriza a doua handbalistele brailene au dominat autoritar jocul, desi scorul nu a reliefat prea mult acest lucru. HC Dunarea si-a marit la patru avantajul in minutul 33, iar cu cinci minute inainte de finalul partidei s-a consemnat cea mai mare diferenta de scor, 23-18 pentru gazde.
Finalul partidei a fost echilibrat, gazdele nu au mai fortat, oaspetele nu au putut sa intoarca rezultatul pentru ca apararea brailencelor a functionat foarte bine si astfel HC Dunarea a obtinut un succes care ii garanteaza locul al cincilea la capatul unui sezon greu, pentru ca a avut de luptat si in Challenge Cup, unde a fost la un pas de finala.

Interii Moldovan si Radulescu de la HCM Roman au semnat pe 2 ani cu HC Dunarea

Formatia braileana a demarat, deja, campania de transferari. Pentru ca o parte dintre jucatoarele echipei HC Dunarea au ajuns la finalul contractelor, iar la altele, probabil, se va renunta pentru ca nu au dat satisfactie, conducerea clubului brailean a concretizat primele implanturi. Astfel, lidera topului golgeterelor, Emilia Ada Moldovan, marcatoare a 218 goluri in acest sezon, a semnat pentru doi ani cu gruparea de la Dunare. Alaturi de ea, un alt inter de la HCM Roman, Manuela Radulescu, va evolua in aceeasi perioada de timp la formatia pregatita de Liviu Paraschiv.

Pentru HC Dunarea au marcat A. Braniste 8, Craciun 4, Lipan 4, Avadanii 4, Luca 3, Radovici 1, D. Braniste 1, Cucu 1 iar pentru HC Zalau, Crap 8, Bratu 4, Babeanu 4, Coadalata 3, Czeczi 2, Vlad 1.