"U" Jolidon va incheia sezonul pe locul al cincilea

Etapa a 24-a a campionatul Ligii Nationale de handbal feminin a stabilit deja echipa care la finalul sezonului competitional 2007-2008 va ocupa locul al cincilea, ultimul care asigura prezenta la startul unei cupe europene la toamna.
Invinse la un singur gol diferenta, in tur la Braila, clujencele si-au luat revansa duminica. Handbalistele pregatite de Gheorghe Covaciu au inceput in forta partida si, profitind de ratarile oaspetelor, conduceau cu 3-0 in minutul 6.
HC Dunarea a revenit in joc si a reusit sa egaleze la 5-5, 7-7 si apoi la 14-14, insa la pauza gazdele au plecat la cabine cu un avantaj de doua goluri.
"U" Jolidon a profitat de forma foarte buna a interilor Carmen Amariei-Lungu si Marinela Gherman, dar si de interventiile inspirate ale portarului Cristina Dogaru-Cucuian, un veritabil inger pazitor intre buturi si a reusit o desprindere decisiva intre minutele 33 si 35, cind de la 18-15 au dus scorul la 22-15.
In aceasta repriza elevele profesorului Liviu Paraschiv au fost urmarite de ghinion, pentru ca de sapte ori ele au trimis mingea in barele portii adverse. Brailencele au mai izbutit citeva reveniri, dar niciodata la o diferenta mai mica de 5 goluri.
In ultimele 10 minute a iesit la rampa si golgetera Clujului, Mihaela Ani-Senocico, centrul gazdelor reusind citeva goluri foarte frumoase.
In urma acestui succes clujencele s-au apropiat la 2 puncte de ocupanta locului 5, detinut inca de HC Dunarea, insa formatia de la Dunare va sta in ultima etapa si clujencele vor trece in fata brailencelor gratie rezultatelor directe (25-26 si 36-27).
HC Dunarea mai poate prinde un loc de cupa europeana doar daca Rulmentul Brasov cistiga Cupa Cupelor.
Golurile echipei "U" Jolidon au fost marcate de Amariei 12, Ani-Senocico 7, Gherman 6, Paraschiv 5, Birsan 3, Muresan 3, iar cele ale formatiei brailene de Lipan 8, A. Braniste 6, Radovici 4, Luca 4, Craciun 2, Avadanii 1, Bodirlau 1, Moise 1.

"Apararea a fost punctul nostru nevralgic", sustine Ionel Antihi

Vicepresedintele gruparii brailene considera ca apararea nu a mai fost atu-ul brailencelor, ca in celelalte jocuri, iar clujencele au profitat de gafele facute de handbalistele brailene in partea secunda a partidei cu "U" Jolidon. Oficialul formatiei HC Dunarea a mai mentionat faptul ca banca de rezerve a brailencelor nu s-a ridicat la inaltimea titularelor in acest joc.
"Modul in care au evoluat jucatoarele noastre in prima repriza ma facea sa sper ca in partea a doua vom reusi sa scoatem un rezultat strins. Numai ca gazdele s-au distantat destul de repede la patru cinci goluri, antrenorul nostru a fost fortat de imprejurari sa schimbe ceva in jocul echipei, insa rezervele noastre nu au fost la inaltimea cerintelor. Au fost doua reprize diametral opuse insa, la Cluj, apararea a fost punctul nostru nevralgic", a declarat Ionel Antihi, vicepresedintele echipei HC Dunarea.