Avem echipa, avem valoare de Liga Nationala

HC Dunarea Braila - Astral Posta Cilnau 30-29 (16-16)

Partida dintre HC Dunarea si Astral a fost una interzisa cardiacilor, cu rasturnari de scor si cu faze care conduceau "de la extaz la agonie".
Buzoiencele au inceput foarte bine meciul si in minutul 7 conduceau cu 5-1, moment in care profesoara Alexandrina Soare a cerut primul time-out si acesta s-a dovedit benefic pentru formatia sa, care a avut o evolutie in crestere, reducind treptat din diferenta, astfel ca in minutul 11 Patru a tranformat o aruncare de la 7 metri si a restabilit egalitatea, 6-6.
Gratie unei evolutii foarte bune a trio-ului Goran-Busuioceanu-Lipan, Astral preia din nou initiativa, refacindu-si un avantaj de doua goluri. Gazdele reusesc sa egaleze in minutul 23, in urma a doua reusite ale Marilenei Patru si din acest moment formatia care a condus ostilitatile in teren a fost HC Dunarea desi una dintre titulare, Adriana Leordean, a fost trimisa la cabine dupa cea de-a treia eliminare. Formatia braileana nu a avut insa un avantaj mai mare de un gol, iar acest fragil decalaj a fost anulat de Busuioceanu cu citeva secunde inainte de finalul primei parti, astfel ca la pauza tabela indica un rezultat egal, 16-16, care ilustra perfect situatia din teren.

Desi gazdele au condus in permanenta, ultimele 30 de secunde au fost decisive

Dupa un inceput echilibrat si o noua egalitate, 17-17, in minutul 34, HC Dunarea s-a distantat la patru goluri, in urma dublelor realizate de Irina Tomuleanu si Liliana Craciun.
Cu o aparare agresiva, dar si cu interventiile capitanului Dana Goldic, cea care in minutul 47 a parat o aruncare de la 7 metri in fata golgeterei campionatului, Amelia Busuioceanu, gazdele au tinut piept atacurilor dezlantuite ale buzoiencelor, iar pe contraatac au punctat prin Patru, Ruscior, Tomuleanu, Craciun.
Finalul meciului a fost unul de infarct. Desi HC Dunarea a avut in permanenta un avantaj de 2-3 goluri, echipa pregatita de Alexandru Mengoni a reusit cu 30 de secunde inainte de finalul partidei sa restabileasca egalitatea, 29-29. Mobilizindu-se extraordinar, brailencele reusesc, in urma unui ultim atac, sa marcheze prin Roxana Sanda insa Alin Cirligeanu anuleaza golul si acorda aruncare de la 7 metri in favoarea gazdelor. Tensiunea a atins cote maxime, toti spectatorii s-au ridicat in picioare si pentru citeva secunde vacarmul care a domnit timp de 59 de minute s-a stins. Executia Ramonei Ruscior care a transformat cu singe rece lovitura de pedeapsa a facut ca sala Polivalenta sa devina un vulcan.
Pentru HC Dunarea au marcat: Marilena Patru 11, Liliana Craciun 7, Irina Tomuleanu 5, Irina Radovici 4, Ramona Ruscior 3 iar pentru Astral Posta Cilnau Amelia Busuioceanu 7, Anca Lipan 7, Ionela Goran 6, Ionela Cucu 6, Simona Ivana 2, Ioana Arsene.

"Publicul a fost atu-ul nostru in acest meci" considera profesoara Alexandrina Soare

"Ca si in partida cu Rapid, simbata principalul nostru atu a fost publicul spectator. Suporterii ne-au incurajat in momentele grele ale acestui tensionat meci si ne-au rasplatit reusitele cu aplauze la scena deschisa. Le multumim si ii asteptam in continuare si la urmatoarele partide". Acestea au fost primele cuvinte rostite de profesoara Alexandrina Soare la finalul partidei.
Antrenoarea braileana a facut apoi citeva referiri la partida cistigata de echipa sa: "Am avut emotii, dar felicit fetele pentru ca au reusit sa revina de la 1-5, sa lupte exemplar si sa cistige meciul. Handbalistele brailene si-au dorit foarte mult un succes in acest joc si evident ca au facut citeva greseli. Atunci am cerut un time-out si le-am explicat ca trebuie sa punem un accent mare pe faza de aparare si sa ne surprindem adversarele prin actiuni rapide de contraatac. Din acel moment, lucrurile au luat o intorsatura favorabila noua si rezultatul a fost cel dorit.
De altfel, trebuie sa recunosc faptul ca la cele doua antrenamente pe care le-am efectuat dupa meciul de la Roman jucatoarele mi-au spus sa fiu linistita si mi-au promis ca se vor mobiliza si vor invinge. Linistita nu aveam cum sa fiu, deoarece stiam forta Astralului, dar m-am convins ca elevele mele se tin de promisiune".
"Am avut emotii fantastice. Un meci de genul acesta vezi foarte rar, ca sa nu mai spun ca pentru cei implicati in activitatea echipei a fost unul de infarct. Nu stiu citi se mai asteptau ca dupa furtunoasa desprindere a formatiei oaspete, aspiranta indreptatita la titlul national, HC Dunarea sa revina in joc, sa lupte formidabil pina la finalul partidei si sa cistige. Este o victorie importanta atit pentru noi, pentru minunatii nostri suporteri si bineinteles pentru Braila. Le multumesc spectatorilor pentru ca au venit in numar foarte mare si au sustinut echipa", si-a inceput declaratia, din cadrul conferintei de presa, presedintele Consiliului de Administratie, Ionel Antihi.
Sursa citata considera ca perspectivele echipei sint incurajatoare tinind cont de faptul ca oficialitatile orasului au raspuns apelului clubului si au venit sa urmareasca echipa braileana la lucru.
"Un lucru imbucurator de data aceasta l-a constituit prezenta in sala Polivalenta a domnului primar Constantin Sever Cibu si a domnului Gheorghe Bunea Stancu, presedintele Consiliului Judetean si as fi incintat sa aflu ca au fost si o parte dintre consilieri, pentru ca tuturor le-am trimis invitatii in saptamina premergatoare partidei. Ma bucur ca oaspetii nostri de marca au putut urmari o disputa sportiva extraordinara incheiata cu un succes al nostru.
Eu cred ca de mult timp in Braila nu s-au mai vazut evenimente sportive de asemenea anvergura si evolutii spectaculoase precum cele de la acest meci".

"Spectacol pe teren si in tribune", asa a caracterizat directorul sportiv, Teodor Ciochia, meciul de simbata

"La un asemenea meci si cu o echipa valoroasa cum sa nu ai emotii! Dar dupa cum s-a putut vedea a fost spectacol in teren si in tribune.
Am pregatit cu minutiozitate acest joc, fetele au respectat indicatiile antrenoarei si desi am jucat o mare parte din partida fara Leordean, am reusit sa obtinem doua puncte pretioase in fata unei formatii care si-a propus cistigarea campionatului, puncte care cu siguranta vor conta in configuratia finala a clasamentului. Nu trebuie omis aportul publicului spectator, unul pe care eu il consider decisiv in obtinerea acestui succes".