Victorie la 10 goluri, 33-23, pentru HC Dunărea în partida cu Dacia Mioveni

* cu 7 reușite, Zivkovic a fost golghetera formației brăilene * Elena Șerban a avut 12 intervenții

HC Dunărea continuă seria rezultatelor foarte bune.

Duminică după-amiază, echipa brăileană a câștigat la 10 goluri diferență, 33-23, partida cu penultima clasată, Dacia Mioveni, contând pentru etapa a 21-a a Ligii Florilor. Un antrenament cu public pentru gruparea de la Dunăre.

Conform așteptărilor, meciul a fost la discreția echipei pregătite de Jan Leslie, diferența pe tabelă fiind una confortabilă pentru jucătoarele brăilene pe tot parcursul întâlnirii.

Gomes da Rocha a deschis scorul în minutul 1, Isic a egalat la faza următoare, apoi HC Dunărea a înscris de șase ori la rând ducând scorul la 7-1, gol Gomes da Rocha în minutul 10. Dacia Mioveni a marcat al doilea gol abia în minutul 11, prin Kaluderovic, iar la jumătatea primei reprize HC Dunărea conducea cu 10-3, în minutul 14. Cârjan a redus din diferență, 10-4 în același minut, apoi au urmat cinci minute fără gol pe tabelă.

Pe final de repriză, jocul s-a mai animat însă diferența dintre cele două combatante nu a fost mai mică de 5 goluri.  Echipa pregătită de Jan leslie a avut șapte lungimi avans în minutul 26, 15-8, gol Zivkovic, iar la pauză a fost 15-9.

Repriza a doua s-a derulat după același scenariu, cu handbalistele echipei brăilene la cârma partidei și cu o adversară care nu a făcut altceva decât să limiteze proporțiile înfrângerii.

HC Dunărea a condus la 9 goluri, 21-12, în minutul 39, gol Gonzalez, 23-14, în minutul 43, gol Gonzalez, 30-21 în minutul 56, gol Zivkovic.

În ultimul minut al partidei s-a consemnat cel mai mare decalaj, 33-22, dar Borcan a reușit să înscrie pentru Dacia Mioveni iar HC Dunărea s-a impus cu 33-23.

Pentru HC Dunărea au marcat: Zivkovic 7 goluri, Gonzalez 6, Severin 3, Quintino 3, Gomes 3, Venancio 3, Popa 3, Jezic 2, Araujo 1, Mohamed 1, Lupei 1.

Elena Șerban a avut 12 intervenții iar Paula Teodorescu 2 intervenții.