2 Junkers Galati 13 9 1 3 28-12 28
3 Oil Terminal C-ta. 13 8 3 2 22-16 27
4 CSM Rm. Sarat 13 8 3 2 13-8 27
5 Petrolul Ianca 13 8 1 4 24-7 25

In primele sapte etape Petrolul a obtinut sapte puncte in deplasare care, corelate cu trei victorii pe teren propriu, au facut din formatia petrolista principala contracandidata la promovare a Deltei Tulcea. A doua jumatate a sezonului de toamna nu a mai fost la fel de reusita, principalele cauze ale traseului sinuos reprezentindu-le numarul exagerat de mare de ratari, dar si numeroasele accidentari care nu i-au permis antrenorului Dumitru Bulancea sa utilizeze intotdeauna cele mai bune formule de echipa.

Petrolul Ianca - CSM Rm. Sarat, un derby onorat de ambele formatii

Dupa ce a invins in deplasare la Berca si a urcat pe locul al doilea in clasament, Petrolul a primit in etapa a opta vizita formatiei CSM Rm. Sarat. Partidele dintre cele doua formatii au fost intotdeauna viu disputate si, ceea ce este cel mai important, ele s-au disputat in
spiritul unui fair-play total, iar acest lucru a fost remarcat si la meciul din turul actualului campionat de catre cei doi presedinti, Teodorescu si respectiv Dorobantu.
Meciul s-a derulat intr-un ritm alert, cu faze fierbinti in ambele careuri si cu toate acestea pina la pauza tabela s-a modificat doar o singura data, in favoare elevilor lui Dumitru Bulancea. In minutul 21, reprofilat pe post de atacant, Dorin Zainea i-a dat o pasa cu calciiul lui Berceanu si experimentatul fotbalist al Petrolului nu i-a dat nici o sansa lui Popa, deschizind scorul. Gazdele au reusit sa se desprinda la doua goluri diferenta, in minutul 70, gratie unui gol inscris de Zainea si apoi au scapat definitiv de emotii dupa ce Berceanu a marcat pentru 3-0. O evolutie foarte buna in acest meci l-a avut portarul gazdelor, Jalba, care a aparat citeva mingii pe care scria gol.
Condusa cu 1-0, de Oil Terminal Constanta in urma unui gol stupid primit in minutul 44, Petrolul a dominat partea a doua a meciului si a reusit sa egaleze cu zece minute inainte de finalul partidei, prin Costel Rosu. Greseala oaspetilor a fost ca dupa marcarea golului egalizator au facut pasul inapoi in speranta ca vor putea conserva rezultatul. Insa o gafa a lui Moldoveanu, cu doua minute inainte de final, le-a permis gazdelor sa obtina o lovitura libera, in urma careia Nita a reusit sa-l invinga pentru a doua oara pe Jalba si sa aduca totodata victoria formatiei constantene.
In urma acestui succes nesperat, Oil Terminal, formatie care cu o saptamina inainte il adusese ca antrenor pe Gabriel Zahiu, a trecut pe locul al doilea, in timp ce Petrolul a coborit pe pozitia a treia a clasamentului.

Bandarica a marcat un gol de trei puncte in partida cu Aurora 23 August si a readus Petrolul pe locul al doilea

Pe teren propriu, in etapa a zecea, petrolistii au intrat hotariti sa transeze in favoarea lor cit mai repede partida cu Aurora 23 August, insa fie ca atacantii s-au grabit, fie ca portarul dobrogean a avut interventii sigure, dupa primele 45 de minute tabela de marcaj nu s-a modificat.
Portarul Aurorei a avut destule interventii salutare si in repriza a doua, dar in minutul 84 a fost invins. In acel moment, Zainea a centrat in careu, Berceanu a sutat puternic, Giumadin a "boxat" pina la 8 metri si de acolo Bandarica a catapultat mingea in vinclul portii, aducind astfel gazdelor un succes important si locul al doilea in clasamentul seriei.

Petrolistii au pierdut la limita in fata Farului II, echipa care a utilizat sapte jucatori divizionari A si au parasit podiumul

La fel ca si in campionatul precedent, Petrolul a intilnit pe satelitul Farului, la Constanta, in etapa a 11-a exact in momentul in care echipa nationala a Romaniei a avut de disputat un meci si, din cauza faptului ca in Divizia A nu s-a jucat, o parte dintre jucatorii care activeaza la prima echipa au fost utilizati de catre Farul II.
Astfel ca printre titulari in formatia constanteana s-au numarat portarul Vlas si jucatorii de cimp Voiculet, Florea, Apostu, Viorel Gheorghe, Tibi Moldovan si Posteuca.
Petrolul a tinut pasul cu formatia gazda in prima repriza, insa in partea a doua constantenii au reusit sa transforme o lovitura de la 11 m si sa cistige meciul la limita. In urma acestui esec, formatia din Ianca a coborit pe locul al patrulea in clasament si s-a distantat la sase puncte de lidera Delta Tulcea.

Rezultate contradictorii si un verdict firesc, locul al cincilea la finalul turului

Pe un timp friguros, dar si cu un vint foarte puternic, Petrolul a trebuit sa astepte destul de mult pentru a se impune pe teren propriu in fata adversarei sale din penultima etapa, Unirea Slobozia, o echipa incomoda, pregatita de Eusebiu Tudor, fostul jucator al Petrolului Ploiesti. Dupa o suita de ratari, Zainea si Bandarica au transat meciul in favoarea gazdelor, astfel ca trupa condusa de antrenorul Dumitru Bulancea a revenit pe pozitia a doua in clasament.
Cu toate ca si-a dorit un rezultat bun pentru a-si mentine locul pe podium, Petrolul nu a reusit nici macar o remiza in derby-ul ultimei etape a turului, la Junkers Galati. Practic soarta partidei s-a pecetluit in minutul 5, moment in care Smeu a deviat balonul in propria poarta. Din acel moment, galatenii s-au masat in propria jumatate de teren si au reusit sa-si apere fragilul avantaj pina la finalul partidei. Galatenii au obtinut astfel o victorie care le-a permis sa urce pe locul al doilea in clasament, in timp ce Petrolul, formatia care a detinut acest loc inaintea partidei directe, a coborit pe locul al cincilea.