Teodor Lupascu a semnat golul victoriei echipei FC Steaua in disputa de la Ciresu | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Teodor Lupascu a semnat golul victoriei echipei FC Steaua in disputa de la Ciresu

In penultima etapa a Ligii a IV-a s-au consemnat trei victorii ale gazdelor, un rezultat de egalitate, iar in doua partide s-au impus oaspetii.
Tractorul Viziru si-a incheiat evolutiile din acest sezon pe teren propriu printr-o victorie in fata unei formatii puternice din campionat, Avintul Chiscani. Jucatorii pregatiti de Gica Bacanu s-au impus cu 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Cataros, in minutul 7 al primei reprize.
Vointa Gaiseanca a cistigat pe teren propriu cu 4-0, in fata unei echipe total lipsite de fair play, Viitorul Ianca. Cit l-a avut ca antrenor pe Viorel Ciucasu, Viitorul a facut performanta si a avut rezultate foarte bune atit la seniori cit si la juniori. Dupa plecarea lui, echipa nu mai joaca nimic pe teren, iar conducatorii sint lipsiti total de fair play. Simbata trecuta, oficialii echipei Viitorul au retras echipa de pe teren in minutul 75, desi prestatia arbitrilor a fost una buna.
In conditiile in care oaspetii au fost interesati doar de maniera de arbitraj, Vointa Gaiseanca s-a impus la pas, cu 4-0 si probabil ca ar mai fi marcat daca adversarii nu se retrageau de pe teren. Golurile invingatorilor au fost inscrise de Baciru (min. 3), Vasii (min. 58), Graur (min. 70) si Bordei (min. 75).
Contrar evolutiilor mai putin concludente din cea de-a doua jumatate a returului, Petrolul a reusit sa obtina o victorie de palmares in fata unei echipe care vizeaza locul al patrulea in clasament, Viitorul Galbenu. Singurul gol al intilnirii a fost realizat de Florian Bulancea, in minutul al doilea al primei reprize.

Bandarica a realizat singurul hat trick al etapei

Lidera, intr-o formula cu multi jucatori de la echipa a doua, a invins cu 1-0 pe Avintul Ciresu, una dintre formatiile cele mai tinere din Liga a IV-a. Partida a avut ritm si multe ocazii de o parte si de cealalta, insa cele mai mari ocazii de gol au fost irosite de oaspeti prin Gologan, Lupascu, Gagu si Hutu. Pentru prima data titular la echipa de seniori in acest sezon, Teodor Lupascu a marcat unicul gol al meciului, in minutul 33.
Victoria Traian s-a impus cu 6-3 la Visani, la capatul unui joc in care Bandarica a realizat singurul hat trick al rundei. Pentru invingatori au mai inscris Mirescu (min. 64) si Grozea (min. 88, 89) iar pentru gazde Iulian Dobrica (min. 19, 34) si Panuta (min. 67).
Singura remiza a penultimei etape s-a inregistrat la Dedulesti, unde s-au intilnit Victoria din localitate si Victoria Cazasu. Gazdele au deschis scorul in minutul 3 prin Vizireanu, iar formatia din Cazasu a egalat cu doua minute inainte de finalul primei reprize.
Inaintea ultimei etape a sezonului competitional 2007-2008, pe primul loc se afla FC Steaua cu 52 de puncte, urmata de Victoria Traian 45 puncte si CS Faurei - 40 puncte.