Steaua Bucuresti si Stiinta Municipal Bacau sint primele doua semifinaliste

Ieri dimineata, in prezenta unor somitati din lumea handbalului masculin, precum Petru Paleu, vicepresedintele FRH, Cornel Otelea sau Gheorghe Goran, Steaua si CSM Medgidia au deschis seria celor patru meciuri din cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei la handbal masculin.
Cu toate ca a incheiat campionatul pe locul al optulea, CSM-ul a fost o nuca tare pentru campioana en titre, Steaua Bucuresti.
Elevii lui Ion Craciun au condus ostilitatile in teren si pe tabela in primul sfert de ora, insa stelistii, care au ratat si o aruncare de la 7 m, in minutul 7 prin Viorel Mazilu, au reusit sa egaleze la 6-6 si apoi sa-si creeze un avantaj de doua goluri in urma reusitelor lui Ilies si Andrei Cian. Portarul bucurestenilor, Obrad Ivezic a avut citeva interventii foarte bune, iar Alin Sania, Mazilu,Stavrositu si Vujadinovic au distantat camioana la sase goluri, era 15-9 pentru Steaua si partida parea deja jucata.
Elevii lui Radu Voina au lasat insa garda jos si au avut mari emotii in finalul partidei.
CSM-ul s-a apropiat la doar un gol in minutul 59, iar in ultimul minut de joc al meciului a fost nevoie de sprijinul discret al brigazii de arbitri pentru ca Steaua sa acceada in semifinalele Cupei Romaniei. La echipa invingatoare a evoluat ca titular si George Buricea, un jucator care s-a lansat in marea performanta la LPS Braila sub indrumarea profesorului Teodor Ciochia. Buricea a evoluat mai mult in faza de aparare, insa a reusit sa inscrie trei goluri.
Principalii marcatori ai stelistilor au fost Alin Sania 7 goluri, Bozo Rudic si Ionut Georgescu cu 5 si respectiv patru reusite, iar de la CSM Medgidia, s-au remarcat Marius Mocanu si Florin Cazan, cu 9 si respectiv 6 goluri.

Bacauanii s-au impus la loviturile de departajare

Partida dintre Stiinta Municipal Bacau - Bucovina Suceava a fost extrem de echilibrata, iar cistigatoarea s-a decis dupa cea de-a doua runda de lovituri de departajare.
La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 35-35, astfel ca spectatorii au asistat si la loteria aruncarilor de la 7 m.
Jucatorul Bacaului, Sandu Iacob, a ratat prima aruncare, insa penultimul jucator al Bucovinei, Cristian Adomnicai, l-a imitat si s-a trecut la cea de-a doua serie.
De data aceasta toti jucatorii de la Stiinta Bacau au reusit sa inscrie in timp ce, de la suceveni, Mihai Tutu a ratat si formatia din Bacau s-a calificat in semifinale.
"Noi abia am promovat in Liga Nationala si de aceea am evoluat cu trac in prima parte a jocului. Ne-am mobilizat pe ultima suta de metri si am trecut in faza urmatoare a competitiei. Steaua ne-a invins de doua ori in campionat, dar Cupa este o competitie imprevizibila si pot aparea surprize. Noi vom incerca sa dam tot ce putem in semifinale si chiar daca nu vom cistiga macar sa lasam o impresie frumoasa publicului brailean", a declarat Gabriel Armanu, jucatorul echipei Stiinta Municipal Bacau.
Cei mai prolifici jucatori ai invingatorilor au fost Cornel Grigorie si Ionut Rotaru, cu 7 si respectiv 6 goluri, iar de la Bucovina s-a remarcat Andrei Gavriloaie cu 9 reusite.