Steaua Bucuresti a cistigat Cupa Romaniei la handbal masculin

Campioana Steaua Bucuresti a cistigat, duminica, in cadrul turneului de la Braila, Cupa Romaniei, dupa ce a dispus, in finala, de vicecampioana HCM Constanta, cu scorul de 33-32 (12-12, 26-26, 30-30), meciul avind nevoie de doua runde de aruncari de la 7 metri pentru departajare.
Meciul a fost echilibrat, fiecare echipa conducind cu maxim trei goluri, dar pigmentat cu nervozitate datorita mizei. Finalul a fost incins, dupa ce HCM Constanta, care dominase repriza secunda, a fost egalata de campioni, 21-21 (min. 51), dupa o reusita pe contraatac a centrului Mazilu. In ultimele minute ale finalei, cele doua echipei au mers "cap la cap". HCM Constanta a reusit sa se detaseze la doua goluri, 24-22 (min. 53) si 25-23 (min. 57), dar a fost din nou egalata, 25-25 (min. 58). Cu 30 de secunde inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, tabela arata 26-26, acesta fiind si scorul oficial, in minutul 60.
S-a trecut astfel la aruncari de la 7 metri, primele doua fiind transformate de Georgescu, respectiv Nadoveza. La a doua runda, Vujadinovici a marcat pentru Steaua, dar Adzici a ratat, portarul Ivezici blocind. Stanescu l-a blocat si el pe fostul sau coechipier, Marius Stavrositu, iar dupa golul lui Timofte, scorul era iar egal, 29-29. Sirbul Rudici a readus Steaua in avantaj, 30-29, iar Toma i-a urmat exemplul, pentru HCM, egalind, 30-30.
A urmat a doua runda de aruncari de la 7 metri. Stelistul Georgescu a ratat prima aruncare, dupa care portarul Ivezic a aparat, din nou, prelungind "agonia" echilibrului. Ivezici a repetat performanta la sutul constanteanului Csepreghi, Mazilu reusind sa se detaseze la 32-30. Inaintea ultimei aruncari, tabela arata 33-32, pentru Steaua, iar cind Toma a sutat pe linga poarta, ros-albastrii l-au sufocat de bucurie pe portarul Ivezic. Scor final, 33-32, dupa doua reprize de prelungiri, iar Steaua Bucuresti a reusit eventul in acest sezon.
Dupa decernarea trofeului, centrul Viorel Mazilu l-a tuns pe antrenorul Stelei, Dumitru Berbece, in mijlocul terenului de joc.
In Cupa Cupelor va evolua insa HCM Constanta, in calitate de finalista si ocupanta a locului doi in Liga Nationala, Steaua urmind a juca in Liga Campionilor.
Romania are sase locuri de cupe europene, iar de la locul doi pina la locul sase, repartitia in competitiile continentale se va decide in functie de alegerea formatiei UCM Resita. Daca resitenii, cistigatori ai locului trei intern si al Challenge Cup, vor decide sa joace sezonul viitor in Cupa EHF (conform locului trei in Liga Nationala), formatia de pe locul patru va merge in EHF (Stiinta Bacau), iar echipele de pe locurile 5 (Universitatea Bucovina Suceva) si 6 (HC Odorhei) vor merge in Challenge Cup. In schimb daca UCM Resita va alege sa joace in Challenge Cup, in calitate de cistigatoare a trofeului, configurantia va fi urmatoarea: Steaua in Liga Campionilor, HCM Constanta in Cupa Cupelor, Stiinta Bacau in Cupa EHF, iar UCM Resita, Universitatea Bucovina Suceava si HC Odorhei, in Challenge Cup.