Rezultate surpriza in optimile Cupei Romaniei, etapa judeteana

Miercuri, in cel de-al treilea tur al etapei judetene ale Cupei Romaniei la fotbal s-au inregistrat surprize mari. Finalista editiei trecute, Viitorul Ianca, a fost eliminata de o echipa din Campionatul judetean de fotbal, FC Urleasca si tot o formatie din acest esalon, Unirea Maxineni a trecut de una dintre gruparile cu traditie din Liga a IV-a, Victoria Cazasu, dupa ce la pauza era condusa cu 1-0.
Scorul optimilor s-a inregistrat la Traian, insa victoria gazdelor a fost facilitata de faptul ca Petrolul s-a prezentat la acest meci cu juniorii. Victoria Traian a cistigat cu 9-3, golurile invingatorilor fiind inscrise de Apostu (min. 8), Micu (min. 16, 20, 39), Giugiuc (min. 30), Butoi (min. 53), Bandarica (min. 57), Juganaru (min. 65), Mirescu (min. 81), in timp ce pentru invinsi au marcat Cristea (min. 22) si Jica (min. 61, 88).
Viitorul Galbenu si-a luat revansa pentru infringerea usturatoare din campionat si s-a impus cu 3-1 in fata echipei lui Iacob Carst, CS Faurei. Prima repriza a fost echilibrata, amble formatii reusind cite un gol. CS Faurei a deschis scorul in minutul 10 prin Marin, insa gazdele au revenit in joc si cu zece minute inainte de finalul primei reprize Moldoveanu a restabilit egalitatea. In repriza a doua Moldoveanu a reusit inca o dubla si Viitorul s-a calificat in faza urmatoare a competitiei.
O partida viu disputata s-a derulat la Tichilesti intre Dunarea si FC Steaua Braila. Gazdele si-au depasit conditia de echipa de campionat judetean si au jucat de la egal la egal cu adversara sa pe toata durata meciului. Soarta intilnirii a fost decisa de Mihaita Olmazu in prima repriza si FC Steaua continua cursa si pentru cistigarea etapei judetene a Cupei Romaniei.