"RC Braila si-a realizat obiectivul pentru turul campionatului"

Reinfiintata dupa citiva ani de zile, perioada in care a avut reprezentante numai in competitiile juvenile, echipa de seniori a clubului RC Braila a avut nevoie de patru etape ca sa guste din cupa succesului in seria Est a Diviziei A.
Rugbystii braileni au cedat pe teren propriu in etapa inaugurala a turului, 3-46, in fata echipei Callatis si dupa aceea au suferit cel mai usturator esec, 0-83, pe terenul uneia dintre echipele cu traditie din rugby-ul romanesc, RC Grivita.
In etapa a treia elevii lui Chirita Anghel au stat insa la finalul rundei, au urcat un loc in clasament, cedind "lanterna" seriei viitoarei adversare, CT Tr. Vuia Dunarea Galati.
In derby-ul ultimelor doua clasate, la capatul unui meci viu disputat, brailenii au cistigat 25-23 partida cu rivalii din Galati. Meciul a fost dinamic, echilibrat, iar invingatoarea s-a stabilit in finalul partidei.
Oaspetii au condus cu 5-0, insa gazdele au revenit in joc si au egalat. De altfel si scorul de la pauza, 10-10, reflecta echilibrul valoric de forte din teren.
Pe parcursul intilnirii brailenii au inscris patru eseuri, insa nu au reusit de fiecare data sa marcheze si din lovitura de penalitate aferenta, astfel ca pina aproape de finalul jocului galatenii au avut avantaj pe tabela.
In ultimul minut de joc, Tudorache a transformat o lovitura de penalitate de la 22 m si RC Braila a cisigat pentru prima data in acest tur de campionat si a urcat pe locul al cincilea.
In acest meci formatia braileana a aliniat o formula de echipa in care s-au regasit atit o parte dintre campionii de la juniori din 2006, Radu Anghel, Nicusor Urse, Cristian Ceaprazaru, Dorin Lipan, dar si citiva jucatori din garda veche, Apostol, Mormocea, Iordache, Tudorache si Stoica.
"A fost un meci de mare lupta, unul al orgoliilor, pentru ca intre noi si Galati exista o mare rivalitate, una sportiva si in spiritul fair play-ului, bineinteles, la toate esaloanele. Noi am jucat deschis, preponderent pe inaintare si am cistigat meritat cred eu. Nu am avut un start de campionat reusit pentru ca, dupa doar citeva antrenamente nu puteam emite pretentii in fata unor echipe tari din aceasta serie, insa speram sa ne putem atinge obiectivul la finalul acestui tur, adica o clasare pe locurile 5-6", declara la finalul intilnirii Chirita Anghel .

Succes categoric cu Marteli Buzau

A urmat o noua infringere, previzibila, 10-52, la CS Navodari si apoi cel de-al doilea succes, 20-5, in fata echipei buzoiene Rugby Martelli, cel care practic, avea sa le asigure brailenilor realizarea obiectivului.
"A fost un meci de mare lupta, desfasurat in mare masura pe inaintare. Buzaul venea la Braila cu o mare presiune din partea sponsorilor si a oficialilor sai, cei care au investit foarte muti bani in stadion si lot, dar fara aiba rezultate pozitive pina la acest meci. Intilnirea cu cu noi reprezenta o sansa importanta pentru buzoieni de a obtine primele puncte. Echipa noastra, condusa din teren de capitanul ei Apostol, a inceput jocul din primele minute cu atacuri puternice, cu pachetul de inaintare, impunindu-si forta jucatorilor sai in aproape toate confruntarile. Stoica si-a coordonat gramada foarte bine, reusind sa cistige foarte multe margini si gramezi ordonate. Cu toate acestea, primele puncte au fost marcate dupa o actiune cu molul in 22-ul oaspetilor si finalizata in eseu de Florea. Lipan a transformat si pina la pauza am mai reusit o lovitura de penalitate prin Lipan. La pauza am facut doua inlocuiri, Frunza a intrat in locul lui Stoian si Dobre in locul lui Danila, astfel ca lucrurile au curs in favoarea noastra", si-a reamintit antrenorul Chirita Anghel.
In repriza a doua brailenii au reluat asediul asupra jumatatii adverse de teren, insa cei care au inscris primii au fost oaspetii, astfel ca scorul a devenit 10-5 in favoarea gazdelor.
Dupa acest moment mai putin bun rugbystii braileni s-au trezit la realitate si au reusit 3 puncte dintr-o lovitura de pedeapsa, pentru ca apoi Lupu, dupa o frumoasa cursa solitara, sa realizeze un nou eseu.
RC Braila s-a impus 20-5 si a realizat astfel obiectivul pe care si l-a
propus pentru acest tur de campionat.
In ultima etapa a turului, care s-a derulat pe data de 1 noiembrie, RC
Braila a pierdut 3-53, la Sportul Studentes, insa cu toate acestea a incheiat sezonul de toamna pe locul al cincilea.