Petrolistii au pierdut iar, dupa ce au condus cu 1-0

Petrolul: Constandache - Bosoi, Em. Cristian, Zainea, Stanciulescu (min. 86: Bratu) - Grosu, Balta (min. 70: Neta), Bandarica, Costache (min. 89: Podaru) - Berceanu, Rosu
Dinamo II: Matache - Mihut, Florea, Nitu, Scarlat - Craciun, Bucsa (min. 88: Gheorghiu), Predescu, Musat (min. 85: Alexe) - Codreanu (min. 46: Damaschin), Lemnaru

Partida a inceput sub cele mai bune auspicii pentru gazde, tinind cont de faptul ca inca din secunda 30 Petrolul conducea cu 1-0, reusita apartinind nimanui altcuiva decit experimentatului Berceanu.
Gazdele au tinut in continuare jocul departe de poarta lui Constandache, au combinat mai mult si in minutul 13 si-ar fi putut mari avantajul daca Stefanita Grosu ar fi nimerit tinta.
Faza i-a cam speriat pe dinamovisti prin viteza ei si aici un rol decisiv l-a avut Costel Rosu care a schimbat rapid directia de atac, printr-o diagonala eficienta numai ca de data aceasta Matache a avut noroc deoarece mingea a trecut la un lat de palma pe linga coltul lung.
Petrolistii au pierdut insa foarte repede din combustibil si oaspetii au devenit foarte insistenti. Astfel ca, invitati sa atace, dinamovistii au obtinut o lovitura libera, Musat a sutat la vinclu, Constandache a boxat in fata si Lemnaru a restabilit egalitatea, min. 19: 1-1.
Treziti la realitate foarte repede, elevii lui Carst au demonstrat ca atunci cind isi doresc cu adevarat pot crea faze frumoase. Asa s-a intimplat in minutul 20 cind Berceanu s-a distrat cu doi fundasi adversi in marginea careului oaspetilor, a gasit si solutia ideala pentru a continua faza, insa Rosu se gindea la cu totul altceva si nu a intuit traiectoria mingei, iar cind si-a dat in sfirsit seama ca ar putea marca, era prea tirziu deoarece Matache este totusi un portar cu nume in fotbal. Preocupati sa construiasca, petrolistii sint surprinsi pe contraatac in minutul 23, dar Predescu nu reuseste sa gaseasca drumul spre gol.
Aducindu-si aminte parca de vremurile in care se lupta cu apararile din Divizia B, Cristi Balta a profitat de lejeritatea marcajului, a trecut elegant de un adversar si a sutat violent, de la 35-40 de metri, in transversala portii lui Matache, spectator la aceasta faza.

Zona centrala a apararii a fost punctul nevralgic al gazdelor

La trei minute de la reluare, Bandarica s-a grabit si, in locul unei preluari pentru a-si pregati sutul, a preferat un voleu direct insa a lovit prea usor mingea pentru a-i putea da batai de cap portarului bucurestean.
Meciul are ritm si Petrolul cauta sa joace de la egal la egal cu mult mai valoroasa sa adversara, numai ca oaspetii sint din nou cei care trec pe linga gol. Bucsa l-a gasit intr-o situatie favorabila pe Damaschin insa noul intrat in tabara oaspetilor inca nu avusese timp sa-si regleze tirul.
Replica gazdelor a venit in minutul 56, moment in care Bosoi a reusit una dintre putinele sale pase inspirate, dar Costel Rosu a asteptat prea mult, astfel ca in momentul sutului se afla intr-un unghi dificil si cu toate acestea a sutat milimetric pe linga vinclu.
In minutul urmator, Bucsa a profitat de o gafa impardonabila a apararii petroliste, in speta a lui Zainea si a sutat din 4 metri fara sperante pentru Constandache, 1-2.
Bucsa i-a dat iar emotii portarului petrolist in minutul 59, iar dupa numai citeva secunde elevii lui Talnar si-au adus aminte de o faza lucrata la antrenamente, au pus-o in practica si Damaschin a trimis cu latul sub transversala mingea centrata ideal de Craciun, jucatorul care a deslusit ABC-ul fotbalului la gruparea petrolista din Ianca.
Cu toate ca Dinamo II a lasat impresia ca face legea in teren, gazdele au mai avut o tresarire de orgoliu, dar, pe rind, in aceeasi faza, Bandarica si Berceanu nu au putut sa-l invinga pe Matache.
Tabela nu s-a mai modificat pina la finalul meciului, singura faza demna de consemnat fiind cea din minutul 82, cind Damaschin a trimis mingea in bara din dreapta a portii petroliste.