Penultima etapa a turului a adus trei surprize, dar nu a modificat ordinea in clasament

Formatia care a demonstrat mai multa maturitate in acest final de tur este CS Otopeni. Remizind la Prefab. Modelu, gruparea pregatita de Marian Pana a mai dat o lovitura uneia dintre adversarele care o concureaza la promovare. Formatia la care activeaza si fostul capitan al Daciei, Cristian Dicu, a deschis scorul in minutul 78 prin Florin Sandu, dar a fost egalata de gazde cu doar cinci minute inainte de finalul meciului si cu toate acestea egalul realizat, coroborat cu infringerea neasteptata, de altfel, a Forexului la Dunarea Giurgiu o distanteaza la doua puncte pe CS Otopeni de ocupanta locului al doilea Petrolul Ploiesti.
Dupa un start anevoios, Petrolul lui Marin Barbu a reintrat cu sanse reale in lupta pentru promovare, iar rezultatele din ultima perioada confirma aceasta ascensiune. Gazarii au trecut cu 3-0 in penultima etapa de FC Sacele, prin golurile marcate de Sagna, Hadnagy si Puchea si au urcat pe locul secund in clasament.
Tot cu acelasi scor a cistigat si fosta divizionara A, FC Brasov intilnirea de sub Timpa cu Cetatea Suceava, ultimul gol al brasovenilor fiind inscris de un jucator care s-a format la gruparea petrolisa din Ianca, Viorel Gheorghe.
Dupa cinci jocuri mai putin reusite, echipa care a cochetat trei sferturi din tur cu locul intii, Forex Brasov a coborit pe locul al treilea dupa infringerea de la Dunarea Giurgiu. Pentru Dunarea a evoluat pina in minutul 53 si ex-petrolistul din Ianca, Vasilica Gheorghe, el fiind schimbat apoi datorita unei accidentari.

Galatenii invinsi de un concitadin, Viorel Ion

Revelatia finalului de sezon este fara indoiala Gloria Buzau. Beneficiind de serviciile unui antrenor galatean, Viorel Ion, care in acelasi timp este si jucator, dar si unul dintre principalii marcatori, formatia din Cring este pe val in acest moment si ocupa pozitia a patra la doar un punct de locul al treilea si la patru de lidera.
Cum Gloria era condusa la pauza de Dunarea Galati, in urma golului marcat de Nejneru in minutul 45, Viorel Ion a considerat ca este mai util in teren decit pe banca tehnica si initiativa lui a fost incununata de succes. Gloria a egalat in minutul 56 prin Lefter, iar in minutele de prelungire Viorel Ion a inscris golul prin care gazdele si-au trecut in cont toate punctele.
Sportul a reusit sa treaca la limita, 1-0 de FCM Cimpina si sa acumuleze 27 de puncte la fel ca si Gloria, insa cu un golaveraj inferior se afla doar pe locul al saselea.

Formatiile din zona retrogradarii au obtinut victorii nescontate

Trei rezultate din aceasta penultima etapa se pot inscrie la capitolul surprize.
Prima si cea mai mare dintre ele este victoria obtinuta de CF Braila in fata ex-divizionarei A, FCM Bacau, succes care a relansat echipa braileana in lupta pentru evitarea retrogradarii, dar i-a lasat un gust amar presedintelui bacauan Gheorghe Chivorchian, care nici nu concepea un alt rezultat decit victoria FCM-ului.
Un rol determinant in obtinerea succesului l-a avut fara indoiala investitorul turc Huseyin Tekinalp care, ca un adevarat psiholog, a reusit sa-i motiveze pe elevii lui Ionel Iuga. Nu este mai putin adevarat faptul ca Tekinalp i-a stimulat si financiar pe jucatori insa prima de joc a fost una modica, ambitia si determinarea jucatorilor, care de data aceasta au format o adevarata echipa, a fost de fapt atu-ul cistigator al CF Braila.
Urmeaza in ordine victoria penultimei clasate, Chimiei Brazi, in fata echipei lui Mihai Ciobanu, FC Botosani, si apoi egalul realizat de FC Snagov - "lanterna seriei" - in disputa cu una dintre revelatiile turului, Delta Tulcea.

18 FC Snagov 16 2 3 11 13-33 9

*echipa penalizata cu 8 puncte pentru nerealizarea baremului in campionatul trecut